banner39

Prim borcu olanlara da sağlık hizmeti

Prim borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden faydalanamayan 1 milyon 305 bin esnaf ve çiftçi için düzenleme yapıldı.

Sağlık 03.02.2015, 13:20 03.02.2015, 14:52
Prim borcu olanlara da sağlık hizmeti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu prim borcunu yapılandırmamış olan Bağ-Kur'luların da sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini söyledi.

Bugünkü grup toplantısında Başbakan Davutoğlu, daha önce iki aylık prim borcu bulunan Bağ-Kur'luların sağlık hizmetinden faydalanamadığını hatırlatarak artık 12 aydan fazla borcu olanların primlerinin dondurularak sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Davutoğlu'nun konuyla ilgili ifadeleri şöyle: Bağkur sigortalılarına iletmek istiyorum. 2 milyon 366 bin Bağ-Kur'lunun prim borcu vardı. 1 milyon 61 bini borçlarını dün itibariyle yapılandırdı. Geriye 1 milyon 305 bin kardeşimiz kalmıştı. Prim borçları birikmiş. İki aylık prim borçları olunca sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Şu andan itibaren 12 aydan fazla borcu olan kardeşlerimizin primlerini donduruyoruz. Sağlık yardımlarından yararlanması garanti altına alınmış oluyor. Bir şekilde borçlarını yapılandıramamış olan 1 milyon 305 kardeşimizin prim borcu donduruluyor. Bunlar dondurulduğu için de sağlık yardımlarından yararlanma imkanı sağlanıyor. Bu vatandaşlarımız tekrar primlerimi ödemek istiyorum dendiğinde, kaldıkları yerden bu süreç ihya edebilecek. Kimsenin de sağlık yardımından mahrum kalması söz konusu olmayacak.

Davutoğlu grup konuşmasında şunları söyledi: Biz Misak'ı Milli'yi Misak'ı İktisadi'ye çeviriyor, bunun altını dolduruyoruz. Bunu milli birlik ve beraberlikle çözüm süreci ile milletin her yerine hizmet götürüyoruz. Misakı milli nutukları atmak kolay. Misakı millinin iktisadi perspektifi Türkiye'yi bir daha IMF'ye el açmayacak şekilde tahkim etmektir. Yeni bir anayasayla yepyeni bir siyasi ve iktisadi gelecek görüyoruz.

KOSGEB'in düzenlediği tören son adım. Kobiler, Türkiye'de ekonomideki bağı kurar. Toplam KDV'nin yüzde 55'i kobiler tarafından sağlanıyor. Markalaşma ve kurumsallaşma desteği vereceğiz. Bunun için işletmelerimize 150 bin TL destek vereceğiz. Kobilerimizin tek tek güçlü olmaları çok zor. Bunun için çok geniş bir perspektifte kobilerimize destek sağlayacağız. Yine ARGE alanlarında KOSGEB desteğini yüzde 50 arttıracağız. Kadın ve engellilere ek yüzde 10 sağlıyorduk bunu yüzde 20'ye çıkartıyor, şehit ve gazi yakınlarına da bunu sağlıyoruz.

HÜKÜMETTEN TURİZM DESTEĞİ

Türkiye bizim dönemimizde turizmde olağanüstü bir dönem yaşadı. En kısa zamanda 50 milyona ulaşacağımız bir noktaya geldik. Bu yıl ciddi sıkıntıların olacağı konuşuluyor. Rusya başta olmak üzere oradan gelen turizm misafirlerimizin ekonomik sıkıntıdan kaynaklanan sorunları var, İran'dan da gelenlerde sorun olacağı öngörülüyor. Erken rezervasyonlarda bir düşüş iptallerle ilgili bazı gelişmeler olduğunu alınca geçtiğimiz hafta bir toplantı yaptık ve sektörü iki alanda destekleme kararı aldık. Önümüzdeki iki ay içinde bu ülkelerden gelen her yolcu uçağına ek yakıt desteği vereceğiz. Her uçak için 6 bin dolar yakıt desteği vereceğiz. Şimdiden uçuş iptalleri, rezervasyon iptallerinin önüne geçeceğiz. Herhangi bir iptali engellemeye çalışacağız.

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?