banner39

Rota virüs, aşı takvimine eklenecek mi?

Ulusal Aşı Sempozyumu''nda konuşan Akdağ, ''Türkiye'de aşılamanın dünü bugünü ve yarını'' başlıklı bir konuşma yaptı.

Sağlık 30.09.2011, 14:21 30.09.2011, 14:31
Rota virüs, aşı takvimine eklenecek mi?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de aşılama oranlarının yüzde 97'lere ulaştığını belirterek, ''Şimdi Türkiye'ye Avrupa'dan kızamık bulaşmasından korkuyoruz. Bu arada, Kırım-Kongo ile ciddi bir aşı geliştirme çabamız var. Bu konuda çalışmaları, Hıfzıssıhha Başkanlığımız üniversitelerle birlikte yürütüyor'' dedi.

''4. Ulusal Aşı Sempozyumu''nda konuşan Akdağ, ''Türkiye'de aşılamanın dünü bugünü ve yarını'' başlıklı bir konuşma yaptı.

Türkiye'de son 9 yıldır uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın etik, politik ve metodolojik temelleri hakkında bilgi veren Akdağ, program dâhilinde çok başarılı çalışmalara imza atıldığını söyledi. Akdağ, Türkiye'nin sağlık alanında gerçekleştirdiği değişikliklerin tüm dünyada örnek gösterildiğini ifade etti.

Türkiye'de aşı uygulamalarının yüzyılın başlarında uygulandığını dile getiren Akdağ, 2005 yılında difteri, tetanos, boğmaca, oral polio, BCG, kızamık ve hepatit B'den oluşan 7 antijenli aşılama yaptıklarını söyledi. Akdağ, ''Hepatit B, 1998'de eklenmişti. 2006'da üçlü aşıya ve Homofilus İnfluenza Tip B aşısına, 2008'de de bildiğimiz difteri, kızamık, tetanosu dünyanın en gelişmiş aşılarından biri olan aşı ile değiştirdik. Buna konjuge pnömokok (7 bileşenli) aşıyı ekledik. Daha sonra da 2011'de konjuge pnömokok (13 bileşenli) olarak tüm yavrularımıza uygulamaya başladık'' diye konuştu.

Aşıları çok ucuza mal ettiklerini de ifade eden Akdağ, şöyle devam etti: ''Yoksa yüksek maliyetle baş edemezdik. Türkiye'de yılda 1 milyon 300 bin çocuk doğuyor. Sadece Şanlıurfa'da doğan çocuk sayısı, Yunanistan'da doğan çocuk sayısına yakın. Bu nedenle, aşıda çok yüksek bir pazarlık payımız vardı, bunu da değerlendirdik. Bunda, ekonomimizin iyiye gidişine ve hükümetimizin buna 'hayır' demeyeceğine güveniyorduk. Çünkü aşılamak birinci derecede insan sağlığı ile alakalı, ikinci derecede de sağlık ekonomisi ile alakalı. Aşılama yaptığımızda, hem insana hem de orta ve uzun vadede kesemize hizmet etmiş oluyoruz. Bugün 11 bileşene geldik. Yeni bileşenler de takvime eklenebilir.''

TEMEL SAĞLIK BÜTÇESİ BUGÜN 6.42 MİLYAR TL

Yurt dışında Türkiye'nin sağlıktaki başarısı ile ilgili yayınlanan makale ile ilgili olarak da değerlendirme yapan Akdağ, ''Türkiye'de bazı bilim adamı arkadaşlarımız, 'seçime yakın bir zamanda böyle bir makaleyi nasıl yayımlarsınız?' diye geri bildirimde bulundu. Sonra yazarlar da onlara cevap verdi. 'Siz gözünüzü kapatmakla, güneş ortadan kalkmaz' dediler. Türkiye'nin içinden bile hazımsızlık gördük. İşin, bir ideolojik tarafı var maalesef. Halbuki bu, bir iktidarın, partinin ya da Sağlık Bakanının başarısı değil. Bu, ülkenin başarısıdır'' diye konuştu.

Akdağ, Türkiye'de aşılamaya çok ciddi bir bütçe ayırdıklarını belirterek, şöyle devam etti:''Temel sağlık bütçesi bugün 6.42 milyar TL'dir. Aşıya harcanan bütçe 2002'de yaklaşık 9 milyon iken 2010'da 438 milyon oldu. Artık soğuk zincir tüm aşamalarda mükemmel uygulanıyor. Birçok komşu ülkeye aşı konusunda eğitim veriyoruz. Bir anlamda sistem, ihraç ediyoruz.

Türkiye'de yılda 1.5 milyar kutudan daha çok ilaç kullanılıyor. Türkiye'de kullanılan her kutunun bir parmak izi var. Piyasaya arz edildiği andan itibaren bu parmak izi, Sağlık Bakanlığının veri tabanında kayıtlı. Böyle olunca biz ilacın nereye gittiğini biliyoruz. Aşı, için de bu böyle. Bu sistem büyük bir güvenlik oluşturdu. Aşıyı piyasadan çekmek istesek anında yapabiliriz. Stok kontrolü sağladı, Türkiye'de pek olmasa da sahteciliği ortadan kaldırdı.''

ROTA VİRÜSÜN TAKVİME ALINIP ALINMAMA İHTİMALİ ÇALIŞMALARDAN SONRA BELLİ OLACAK

Konuşmasının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akdağ, bir gazetecinin ''Son yıllarda görülme sıklığı artan rota virüs ile ilgili olarak söz konusu aşının Bakanlığın aşı listesine alınıp alınmayacağı'' sorusu üzerine rota virüsün çocuklarda ishallere yol açabildiğini söyledi.

Akdağ, rota virüsü aşısının, takvime eklenip eklenmemesi konusunda öncelikle bilim insanlarından tavsiye kararı alacaklarını ifade etti. Bu konuda çok iyi çalışan bir kurul bulunduğunu vurgulayan Akdağ, ''İşin fiyatıyla ilgili de çalışacağız. Şu an öncelikle bilim insanlarımızın kararını bekliyoruz. Bunun için bazı çalışmalar yapılması gerekiyor. İlk kararlar böyle alındı. Ülkede yapılmış bazı çalışmalar var. Bu arada Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitümüzde de geniş bir araştırma yapılıyor. Aşıda da benzer diğer uygulamalarda olduğu gibi fayda ve maliyet analizini iyi yapmak lazım. Bu analizler yapılacak ve ona göre karar verilecek. Takvime alınıp alınmama ihtimali tüm bu çalışmalardan sonra belli olacak'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?