banner39

Salgın hastalıklar hakkında İmam-ı Rabbani'den nasihatler

İmam-ı Rabbani 1616 senesinde Hindistan'da vuku bulan vebâ (tâûn, virüs) salgınında üç oğlunu kaybetmiştir.

Sağlık 23.03.2020, 14:11 31.03.2020, 16:54
Salgın hastalıklar hakkında İmam-ı Rabbani'den nasihatler

1616 senesinde Hindistan'da vuku bulan vebâ (tâûn, virüs) salgınında üç oğlunu kaybeden İmam-ı Rabbani Salgın hastalıklar hakkında şunları söylemiş:

Molla Bedîuddin'e gönderilmiştir.
Kader ve kazâya rıza göstermek hakkındadır.

Allah'a hamd, peygamberlere selam olsun. Allah katında makbul kul, Mevlâsının işine râzı olan kuldur. Nefsinin arzusuna tâbi olan kimse de nefsinin kuludur. Mevlâ kulun boğazına bıçağı sürse bile kulun bundan memnun olması ve o vakit yüzünden tebessümün eksik olmaması gerekir. Bu haliyle bile Mevlasının işine rıza göstermesi gerekir. Hatta bununla da kalmayıp Mevlasının işinden lezzet alması gerekir. Allah korusun onun işini çirkin görecek ve göğsü daralacak olursa o kimse kulluk dairesinden uzak kalır ve Mevlasına yakınlık basamaklarından kovulur. Eğer vebâ (kolera gibi salgın) hastalığı Allah'ın (takdir ve) murâdıysa onu kendi nefsinin de murâdı haline getirmek ve bundan memnun olmak gerekir. Bu durumda vebâ hastalığı karşısında yüzü asık ve kalbi dar olmamak icap eder. Çünkü bu takdirde vebâ hastalığı sevgilinin (Allah'ın) işidir.
Herkesin tâyin ve takdir edilmiş bir eceli vardır. Bunda ne fazlalık ne de eksiklik ihtimali bulunmaz. O halde sıkılmanın ve ıstırap duymanın ne manası var?
Sonuç olarak musibetlere karşı Allah'tan âfiyet dilemeli ve Allah'ın gazabından yine kendisine sığınmalıyız. Zira Allah'ın rızası kulun duasındadır. Nitekim âyet-i kerimede "Rabbiniz dedi ki; "Dua edin kabul edeyim" (el-Mü'min, 60) buyurulmuştur.
Mevlana Abdurreşid geldi ve oralardan bize haber getirdi. Allah sizleri zâhirî ve bâtınî belâlardan korusun.

İMÂM-I RABBÂNÎ, MEKTÛBÂT, C. 2, MEKTUP NO. 88:

banner53
Yorumlar (1)
Taha 1 yıl önce
Kaçıncı cilt kaçıncı mektup??
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?