banner39

Sıcak havalar beyin kanamasına sebep olabilir

Uzmanlar, sıcak havalarda beyin kanamalarına karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulunuyor

Sağlık 12.08.2013, 16:15 12.08.2013, 16:15
Sıcak havalar beyin kanamasına sebep olabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aydın, sıcak havalarda muhtemel olan beyin kanasına karşı uyarılarda bulundu.

Aydın, söz konusu tehlikeye maruz kalmamak için güneşin yakıcı sıcağından uzak durmanın önemli olduğunu vurguladı.

Op. Dr. Selçuk Aydın, aşırı sıcağın etkileri ve beyin kanaması hakkında bilgi verdi. Güneşe maruz kalmanın ani beyin kanamalarına yol açacağını anlatan Aydın, "Sıcak havalarda dikkat edilmediği takdirde geçirilen beyin kanamaları, felçlerle ve ölümlerle sonuçlanabiliyor." dedi.
Yüksek tansiyonu olan, aşırı kilolu, diyabet veya böbrek yetmezliği olanlarda daha sık görülen beyin kanamasına karşı vatandaşları uyaran Aydın şunları söyledi:

"Özellikle de sıcakların arttığı bu dönemde araya ramazan bayramının da girmesiyle, herkes tatile çıkmaya başladı. Fakat unutmamak gerekiyor ki güneşin altında tüm gün korunmasız yatmak tüm vücudumuza zararlı olduğu gibi, beynimize de zararlı. Güneşten korunmak için öğle saatlerinde denize girmekten ve güneşlenmekten kaçınmalıyız. Denizde yüzmeyi ve güneşlenmeyi sabah ve akşam saatlerinde tercih etmeliyiz. Güneşlenirken daha gölge yerleri tercih ederken, başımızı şapkayla korumalıyız. Ayrıca bu sıcaklarda bol bol su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Unutmayın; baş dönmesi, burun kanaması, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle karşılaşırsanız geç kalmadan mutlaka bir acil servise başvurunuz."

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?