banner39

Sıcak havalar, unutkanlık yapıyor

Uzmanlar, hızla artan hava sıcaklarında insanların güneş çarpmalarına ve yaz hastalıklarına yakalanmamaları için dikkatli olmalarını istedi.

Sağlık 09.07.2011, 02:08 09.07.2011, 02:08
Sıcak havalar, unutkanlık yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gaziantep Medikal Park Hastanesi Psikoterapisti Belgin Arslantaş, sıcakların artmasıyla birlikte vatandaşların unutkanlık ile ilgili şikayetlerinde artış olduğunu söyledi.

Arslantaş, yaptığı açıklamada, hızla artan hava sıcaklarında insanların güneş çarpmalarına ve yaz hastalıklarına yakalanmamaları için dikkatli olmalarını istedi. Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin 12.00 ve 15.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamasını öneren Arslantaş, "Güneş ışınlarının direk olarak geldiği saatler olan 12.00- 15.00 arasında vatandaşlarımızın mecburiyet halleri dışında dışarıda bulunmamalarını öneriyoruz. Özellikle hasta ve yaşlılarımızın daha dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca trafikte bu konuya daha hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Çünkü, sıcaklar sebebiyle stres artışı ve dikkat dağınıklığı görülmekte ve bu yüzden maalesef trafik kazalarına davetiye çıkartılmaktadır" dedi.

Hızla artan hava sıcaklıkları sebebiyle vatandaşların unutkanlık gibi şikayetlerde bulunduğunu dile getiren Arslantaş, "Artan sıcaklıklar sebebiyle psikolojik olarak insanlar unutkanlık gibi şikayetlerle bizlere müracaat ederek destek istiyorlar. Bu sıkıntılar nedeniyle de gerek insan iletişiminde gerekse iş ortamlarında sıkça hatalar yapılmaktadır. İşverenlerin sıcak havalarda oldukça hassasiyet göstermeleri ve çalışanlarını bu konuda bilgilendirmeleri gerekir. İş ortamının havadar olmasına dikkat edilmelidir. Güneş ışığını direk olarak alan işyerlerinde buna karşı perde gibi güneşi kıran malzemeler kullanılmalıdır. Gün içinde molaların uzun sü relerle verilmesi yerine, 2 saate bir kısa mola olarak verilmesi daha uygun olur" diye konuştu.

Yaz aylarında günde 2 litreden fazla su tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Belgin Arslanta ş, "Kişilerin gıda tüketimleri yaz aylarında oldukça önemlidir. Sindirimi kolay hafif besinler tüketilmelidir. Günlük su tüketimine çok dikkat edilmelidir. Su tüketimi insanın stres faktörünü azaltır. Günlük 2 litre üzerinde su tüketmeye özen gösterilmelidir. Kalp ve hipertansiyon gibi metebolik rahatsızlıklara sahip olan vatandaşlarımızın da yaz aylarının gelmesi ve sıcakların artmasıyla tedavi süreçlerinin yeniden yapılandırmalarını öneriyoruz. Ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmalı, aşırı alkol tüketimine dikkat edilmeli, güneş ışınlarının direk olarak geldiği saatler olan 12.00-15.00 arası denize ve havuza girilmemeli, bunun yerine kapalı ortamlarda dinlenilmelidir" şeklinde konuştu.


 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?