Sigaraya başlama yaşı 13'ün altında

Lise öğrencileriyle yapılan bir araştırma, sigaraya başlama yaşının 13'ün altına düştüğünü gösteriyor

Sigaraya başlama yaşı 13'ün altında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lise öğrencileriyle yapılan bir araştırma, sigaraya başlama yaşının 13'ün altına düştüğü gösterirken, sigaraya genele arkadaş çevresi ve özenti ile başlandığını ortaya koydu.

Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği'nin çeşitli illerdeki 80 lisede 35'i kız 155 öğrenciyle yaptığı araştırma, liselerdeki sigara gerçeğini gözler önüne serdi.

Araştırmaya verilen cevaplara göre, lise çağındaki gençlerin yüzde 32,9'u sigara içmediğini söylerken, sigara içenlerin oranı yüzde 67,1 olarak görüldü.

Lise çağındaki kızlarda sigara içme oranı yüzde 48,5, erkeklerde ise bu oran yüzde 72 olarak belirlenen araştırmada, sigaraya başlama yaşının ortalama 13,7 olduğu dikkati çekti.

Sigara içen gençlerin yüzde 69.5'inin ailelerinde en az bir kişinin sigara içtiğinin görüldüğü araştırmaya göre, ailede sigara içenlerin sayısı ve oranları da şöyle:

Araştırmanın anket sorularını hazırlayan Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, AA muhabirine araştırma sonuçlarını değerlendirerek, araştırmanın İstanbul, İzmir, Bursa, Manisa ve Denizli gibi illerde yapıldığını ve özellikle sigara içen lise öğrencilerine ulaştıklarını kaydetti.

Gençlerin sigaraya özellikle arkadaş ortamında özenti ile başladıklarının görüldüğünü ifade eden Kural, sigara içen gençlerin ailelerinde de sigara içenlerin oranının çok yüksek olduğuna işaret etti.

Kural, çocuklarının sigaraya başlamaması için ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini de belirterek, gençlerin ailelerini de bu konuda örnek aldıklarını söyledi.

Gençlerin film karakterlerinden ve beğendikleri müzisyenlerden de etkilendiklerini dile getiren Kural, sigarayla mücadelede gençleri sigaraya özendirecek her türlü etkeni ortadan kaldırmanın önemli olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 14:53
banner53
YORUM EKLE

banner39