banner39

Son 3 yılda 20 su firması kapatıldı

Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve teşhirleri yıllardır sürüyor, sağlıksız koşullarda saklanan damacanalara dikkat etmek gerekiyor

Sağlık 05.08.2012, 09:32 05.08.2012, 09:32
Son 3 yılda 20 su firması kapatıldı
Damacana sularındaki kirlilik tüketicinin bu konudaki bilinçsizliğini de ortaya çıkardı.
Suyun kaynaktan ziyade ambalaj ve kötü saklanma koşulları nedeniyle kirlendiği düşünüldüğünde vatandaşa büyük görev düşüyor. Güvenlik bandından izin belgesine kadar birçok konuda dikkatli olmak gerekiyor. 5 litrenin üzerindeki suların ise bir hafta içinde tüketilmesi şart.

Sağlık Bakanlığı, kirli damacanaların analiziyle ilgili yapılan eleştirilere cevap verdi. Su üretim ve satış noktalarından denetim için ikişer numune alındığı, numunelerin denetim elemanlarınca hemen mühürlendiği, bazı durumlarda mühürlenen numunelerin firma tarafından laboratuvara götürüldüğü belirtildi. Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Ancak bu mühürlü numunelerin değiştirilmesi kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle denetimlerle ilgili bir güvenlik açığı söz konusu olamaz." denildi. Bakanlık, son 3 yılda yapılan denetimlerde 'uyarı cezası'ndan 'faaliyetten men edilmeye' kadar 608 işlemin gerçekleştirildiğini bildirdi. 20 firmanın da faliyetlerine son verildi.

Halk arasında Hıfzıssıhha Kurumu olarak bilinen Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun su denetimleri konusunda köklü bir tecrübeye sahip olduğu vurgulanan açıklamada, "Kamuoyunda oluşan hassasiyet nedeniyle sonuçlarını açıkladığımız damacana suyu denetimleri, yıllardır devam eden uygulamalardır. Bu denetimler AB mevzuatına uygun ve dünya uygulamalarına paralel kriterlerle sürdürülmektedir. Türkiye genelinde piyasaya sürülen damacana sular Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nca 365 gün denetlenmektedir." denildi.

Açıklamada, tesis ve piyasa denetimlerinde dikkat edilen hususlar şöyle sıralandı:

Tesis hijyenik şartlarda faaliyet gösteriyor mu?

Başka bir suya ait kaplar kullanılıyor mu?

Yıkama ve durulama ünitesi nasıl? Yıkama suyunda izinsiz ürünler kullanılıyor mu? Yıkama suyu sıcaklığı yeterli mi?

Tesise ait laboratuvarda eksiklikler var mı? Analizler düzenli yapılıyor mu? Analiz sonuçları nedir?

Ambalajlarda kullanılan etiketler uygun mu? Tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı bilgi ve sembollere yer verilmiş mi? Ruhsatta belirtilen formatta mı?

Kapak üzerinde emniyet bandı (shiring) kullanılıyor mu?

Su dolumu ünitesinde çalışan personel hijyen kurallarına uyuyor mu?

İzinli suya niteliği dışında su katılıyor mu?

İzinsiz kaynak ilavesi var mı?

Ürünler hijyenik koşullara uygun taşınıyor mu?

Suların depolanma koşulları nasıl?

Satış koşulları nasıl? Tüpgaz vs. ile birlikte satışa sunuluyor mu?

 

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?