banner39

Sudan'ın kadın sünnetini cezalandırmak için attığı tarihi adım

Birleşmiş Milletler (BM) Mart ayında yayınladığı raporda,  31 'i Afrika'da olmak üzere dünyada 90 ülkede bu uygulamanın yapıldığını ve yaklaşık 200 milyon kadının sünnet edildiğini bildiriyor. "

Sağlık 03.05.2020, 11:23 03.05.2020, 11:54
Sudan'ın kadın sünnetini cezalandırmak için attığı tarihi adım

İngiliz The Guardian gazetesi Sudan'da kadınlara uygulanan sünnet ritüelinin yasaklandığını ve bu uygulamaya devam edenlerin üç yıl hapis ve para cezasına çarptırılacağını bildirdi..

Sudan Bakanlar Kkonseyi kadın sünnetini yasaklayan yasayı 22 Nisan’da onaylamıştı. Ceza kanununda yapılan değişiklikle, kadın sünneti yapan kişiler bunu tıbbi bir kurum içerisinde ya da başka bir yerde yapıp yapmadığına bakılmadan üç yıl hapis ve para cezasıyla cezalandırılacak..

Sudan UNICEF İletişim sorumlusu Fatima Nayeb, "Bu iyi bir başlangıç.. Yapılacak çok iş var..Kritik adım yasağa rağmen bunu yapmaya devam edenlere yaptırımları sıkı takip etmek" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Mart ayında yayınladığı raporda,  31 'i Afrika'da olmak üzere dünyada 90 ülkede bu uygulamanın yapıldığını ve yaklaşık 200 milyon kadının sünnet edildiğini bildiriyor.

Sudan, dünyadaki en yüksek kadın sünneti oranlarından birine sahiptir. Birleşmiş Milletler'e göre, Sudanlı kadınların yüzde 87'si bu uygulamaya maruz kaldı. Bu genellikle beş ve on dört yaşları arasında yapılır.

Kaynak: https:baghdadtoday.news, alhurra.com

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?