banner39

Sumak nelere iyi geliyor?

Doğanın yararlı bitkileri: Antiseptik (mikropları öldüren) özelliği olan Sumak, üst solunum yolu hastalıklarında ani yükselen ateşi düşürerek beyin sağlığını korur, tansiyonu yükseltebilir

Sağlık 26.03.2020, 15:55
Sumak nelere iyi geliyor?

Diş eti problemleri başta olmak üzere birçok ltihabi problemi ortadan kaldıran sumak son zamanlarda sıklıkla tüketilmeye başlandı. Yoğurda karıştırarak birçok diyetisyen sumağın yenmesini tavsiye ediyordu. Şimdilerde her şeyin içerisine sumak koyarak ya da demleyerek sumak değerlendirilmeye çalışılıyor. Bu kadar önemli bir bitkinin önemli birçok alanı ve faydası daha bulunmaktadır. İşte sumağın faydaları...

- Mikropları kırma özelliği sayesinde yara ve iltihaplanmalara pansuman yapılırken kullanılabilir. Yaranın mikrop kapmasını engelleyerek iyileşmesini sağlamaktadır.

- Antioksidan oluşu sayesinde vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur ve zehirlenmeyi önler. Aynı zamanda kanser hücreleriyle savaşır, kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını engeller.

- Sumak ile demlenen çay, ılındıktan sonra gargara yapılırsa, boğaz ve diş etlerine iyi gelir. Bu yöntem ayrıca diş ağrısına da iyi gelir. 

- Kan şekerini düşürür ve bu sayede şeker hastalarının direncini artırır.

- Yüksek ateşi düşürür.

- Sindirim sisteminin düzene girmesini ve düzenli çalışmasını sağlar.

- Mide problemlerini ortadan kaldırır. Mide bulantısı, kusma, gastrit, hazımsızlık gibi birçok problemin çözülmesinde yardımcı rol oynar.

- Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve serbest radikallerin artmasına sebep olduğu için hastalıklardan uzak tutar.

- Demlenen ya da su içerisinde 5-6 saat bekledikten sonra çıkarılan suyla cildin temizlenmesi sivilcelerin azalmasına, iltihabın giderilemsine yardımcı olur. Cildi ölü hücrelerden arındırarak daha canlı bir görünüm kazandırır.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?