banner39

Tabipler Birliği de 'kürtaj' yanlısı çıktı

Tabipler Birliği, Başbakan'ın "cinayet" dediği kürtajın erkeğin, devletin kadın bedeni üzerindeki vesayetinin kaldırılması anlamına geldiğini savundu

Sağlık 28.05.2012, 16:02 28.05.2012, 16:02
Tabipler Birliği de 'kürtaj' yanlısı çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Tabipleri Birliği'nden (TTB), kürtaj hakkının kadınların kendi bedenleri ve doğurganlıkları üzerinde söz sahibi olmasının ayrılmaz bir parçası olduğu bildirildi.

Birlik'ten yapılan yazılı açıklamada, kürtajın erkeğin, devletin kadın bedeni üzerindeki vesayetinin kaldırılması anlamına geldiği savunuldu.

"Kürtaj hakkı; kadınların kendi bedenleri ve doğurganlıkları üzerinde söz sahibi olmasının ayrılmaz bir parçasıdır" ifadelerine yer verilen açıklamaya şöyle devam edildi: "Kürtajın yasal süresi, pek çok ülkede 12 hafta iken Türkiye'de 10 haftadır. Ne var ki, sağlık kuruluşları fiili olarak kürtajı sekiz haftaya kadar yapmakta ve yasal hak açıkça devletin sağlık hizmetleri kanalı ile ihlal edilmektedir. Uzun süredir fiilen yürürlükte olan kürtaj hakkı gaspının, önümüzdeki süreçte bir yasaklamaya dönüşmesinden endişe duymaktayız. Sezaryen ise bir doğum yöntemidir. Doğumun ne yolla yapılacağı annenin ve çocuğun sağlığı göz önünde tutularak planlanır. Bu konuda devletin müdahalesi abesle iştigaldir. Başbakanın değerlendirmesi ise bilimsel olmaktan uzaktır."

BASIN TOPLANTISI YAPILACAK

Türk Tabipler Birliği ayrıca internet sitesinden Çarşamba günü de bir açıklama yapacağını ve basın toplantısı ile görüşlerini kamuoyuyla paylaşacağını belirtti.

KADIN HEKİMLER DE TEPKİLİ

Türk Tabipler Birliği'nin internet sitesi aracılığıyla Türk Tabipleri Birliği Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu da açıklamalarda bulundu. Kadın hekimler açıklamalarında şu sözlere yer verdi;

Kadınların kaç çocuk doğuracaklarını, nasıl doğuracaklarını belirlemeye kadar varmış olan baskılar, kadın mücadelesinin tüm kazanımlarına uzanacak gibi görünmektedir. Bu açıklama; "en az üç çocuk doğurun, o da yetmez beş çocuk" çağrısıyla kadınları eve kapatmaya yönelik dayatmanın, gerekirse kürtaj yasağı ile ve zor yoluyla uygulanmak istediğinin de göstergesidir.

Failleri hala bulunmamış olan Uludere ile kürtaj arasında benzerlik kurulması, hem Uludere'de yakınlarını kaybetmiş olanların üzüntüsüne aldırmamak, hem de hedef saptırmak anlamını taşımaktadır. Bu iki durum arasında fark görememek mümkün değildir.

Kadınlarla erkeklerin eşit olmadığına inanan, bunu her fırsatta dile getiren iktidarın amacı, kadınları aile içinde ikincil konuma hapsetmek, sermayeye ucuz, güvencesiz işgücü oluşturmak, boğaz tokluğuna çalışacak binlerce işsiz yaratmaktır. Gereğinde savaşa sürülecek askerler olarak hazırlanacak işsizler ordusunun iyi bir eğitim sistemine ihtiyacı olmayacağı, eğitim sistemindeki değişikliklerle ortaya konmuştur.

Suç olan kürtaj değil, kadınların hayatlarını riske atacak tehlikelere zorlamaktır. Kürtaja sınırlama getirmek, erkek egemenliğinin, AKP'nin muhafazakar politikaları yoluyla ev içinde kadın emeği üzerindeki baskıları arttıracağını, kadınların emeklerine el konmasının yanında, bedenlerine de el konarak kadın düşmanlığını katmerlendireceğini göstermektedir.

Kürtaj hakkı erkeğin /devletin kadın bedeni üzerindeki vesayetinin kaldırılması hakkıdır.

 

 

 

Yorumlar (1)
ismail yurdakok 11 yıl önce
o çocugu, zavallı yavruyu öldürme hakkı istiyorsunuz. İnsanın insanı öldürmesidir kürtaj; onun için din yasaklamıştır
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?