Televizyon çocukları şişmanlatıyor

Kanada'da yapılan bir araştırmaya göre küçük yaşlarda televizyon karşısında uzun süre oturan çocuklar daha şişman oluyor.

Televizyon çocukları şişmanlatıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanada'daki Montreal Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada küçük çocukların televizyon karşısında geçirdikleri her saatte vücut kalça kısmında genişleme görüldüğü ve çocukların spordan uzaklaştıkları tesbit edildi.

Caroline Fitzpatrick ve Linda Pagani, sonuçlarını 'International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity' isimli dergide yayımladıkları araştırma için yaşları yaklaşık 2,5 olan 1300 çocuğun televizyon alışkanlıklarını ailelerine sordular. Daha sonra da bu çocukların kalça genişliklerini ölçerek, spor kaabiliyetlerini gözden geçirdiler.

Vaktini daha çok televizyon karşısında geçiren çocuklarda kas gücünün azaldığı, kalça genişliklerinin büyüdüğü görüldü. Yapılan hesaplara göre 4,5 yaşındaki bir çocuk haftada 18 saat televizyon karşısında oturduğunda, televizyon seyretmeyen çocuklara nazaran 7,6 mm daha geniş kalçalara sahip oluyor.

Amerikan Çocuk Doktorları Birliği, iki yaşından itibaren çocukların günde iki saatten fazla televizyon seyretmemelerini tavsiye ediyor. Medyanın çocuklara verdiği zararları takiple görevli Alman Federal Gözlem Dairesi de üç yaşının altındaki çocuklara hiç televizyon seyrettirilmemesinin daha iyi olacağını düşünüyor. Dört ve beş yaşlarındaki çocuklara da yetişkin birisi yanlarında olmak şartıyla en fazla yarım saat televizyon seyrettirilmesini tavsiye ediyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2012, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39