banner39

Üçbin Yıllık Deva: Aspirin

Romatizmadan nasıra, kanserden kalp krizine kadar, aspirin'in birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunur. 1905 yılında Aspirin ilk kez satışa sunuldu. Alman kimyager Felix Hoffmann buldu.

Sağlık 30.10.2019, 11:17 30.10.2019, 11:17
Üçbin Yıllık Deva: Aspirin

Tıp tarihinin en büyük buluşlarından olan aspirin, söğüt ağacından elde edilir. Dozunda kullanılmadığı zaman zararlı da olabilr.

Aspirin, öyle yaygın bir ilâç ki, dünyadaki kullanım miktarlarına bakıldığında şaşırmamak elde değil. Asetilsalisilik asidin herkesçe bilinen yaygın adı olan aspirinin ilk defa 1853 yılında  bir bitkiden elde edildiği biliniyor. 1897’de Alman araştırmacıları, bugünkü aspirin yapımının esası olan kimyasal sentezi başardı.

Ancak bazı yazılı eserlerde aspirinin tarihi 3.500 yıl öncesine dayanıyor. Bin yıl sonra Hipokrat, ateş ve ağrı için reçetesine söğüt ağacı kabuğundan elde edilen suyu yazdı.

Aspirin, yoksulların satın alacağı kadar ucuz. İnsanları grip salgınlarından korudu, ağrılarını dindirdi. Bugün bile aspirin araştırması yapılırken, ilâcın her geçen gün başka bir etkisi ortaya çıkıyor. Kanı sulandırıcı özelliğinin, kalp krizi ve felci önlemede mükemmel bir tedavi aracı olduğu da tespit edildi.

* Her gün alınan düşük doz aspirin kalp krizi ve felç riskini azaltıyor, tansiyonu düşürüyor, erkeklerde prostat riski iki kat azalıyor, parkinson hastalığ riski % 40 oranında azalıyor, alzheimer hastalığına yakalanma riski de % 80 daha azalıyor.

* Bir parça bant, siğili ortaya çıkaracak şekilde bir delik açılıp cilde yapıştırılır. Ucu banttan çıkan siğilin üzerine toz hâline getirilmiş aspirin sürülür. Üzeri başka bir bantla kapatılır. Bu işlem 3 gece  uygulanırsa siğilden kurtulunur.Fakat öte yandan, aspirinin zararsız zannedilip, hekime sormadan her gün kullanılmasının, bazı kişiler için kalp krizi ve kanser riskini artırabildiği de tespit edildi.

New York Times’ta yer alan bir habere göre; araştırmacılar, her gün düzenli olarak kullanılan aspirinin, bazı hastalarda iyileşme yerine zarar verdiğini keşfettiler. İnsanların doktorlara danışmadan aspirin kullanmamaları gerektiği, aynı zamanda fazla aspirin kullanımının, kan pıhtılaşmasını arttırarak, kalp rahatsızlıklarını yüzde 10 oranında artırdığı belirtildi.

Aspirinin aşırıya kaçmadan kullanılması zarar vermeyebilir ancak bazı kişilerde değişik yan etkiler doğurabilir.
 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?