banner39

banner35

Üçüncü doz gerekebilir

Almanya'nın aşı sorumlusu Thomas Mertens, Covid-19 aşısında ikinci dozdan sonra üçüncü dozun gerekebileceğini, çünkü aşının belirli bir zaman sonra etkisinin azalacağını belirtti.

Sağlık 18.05.2021, 01:37
Üçüncü doz gerekebilir

Covid-19'a karşı aşı kampanyaları hız kesmeden devam ederken, bilim insanlarına göre belli bir süreden sonra iki doza rağmen aşının etkisi azalacak ve aşı tazelemek gerekecek.

Almanya'da Covid-19'a karşı geliştirilen aşıları inceleme ve onaylamaktan sorumlu Robert Koch Enstitüsü Aşı Komisyonu Başkanı Thomas Mertens iki doz aşı yaptıranların gelecek yıl üçüncü doz aşı olmaları gerekebileceğini ifade etti.

Virüsün kaybolmayacağını vurgulayan Thomas Mertens, "Muhtemelen bu dönemde yapılan aşılar sonuncular olmayacak" diyerek aşı üretiminin canlandırılmasının önemine vurgu yaptı.

Şimdilik aşılamanın tazelenmesinin ne zaman gerekli olacağı hakkında ellerinde kesin veriler bulunmadığını belirten Mertens, gelecek birkaç ay içinde aşılananlardaki korumanın ne kadar sürdüğüne dair gözlem yapılmasının mümkün olacağını ifade etti.

Pfizer: Her yıl Covid-19 aşısı yaptırılabilir

Geçen ay, Covid-19 aşısı üreten ABD'li ilaç firması Pfizer, koronavirüsü önlemede en geç 12 ay içinde üçüncü doz aşıya, ya da her sene düzenli olarak Covid-19 aşısına ihtiyaç duyulabileceğini açıklamıştı.

Bilim insanları şu anda veri eksikliği sebebiyle piyasada kullanılan Covid-19 aşılarının ne kadar süre koruma sağladığı konusunda kesin bir bilgiye sahip değil.

Koronavirüsle mücadelede mRNA teknolojisini kullanan Pfizer-BioNTech ve Moderna firmalarının geliştirdiği aşıların, 2 doz yapıldığı takdirde en az 6 ay boyunca yüzde 94-95 oranında koruma sağladığı biliniyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?