banner15

UNICEF'den Suriye için aşı çağrısı

UNICEF, salgının sadece Suriye'nin bir sorunu olmadığını hatırlatırken, görevlilerin acilen aşı ihtiyacı içinde olan 500 binden fazla çocuğa ulaşmasının sağlanması çağrısı yaptı

UNICEF'den Suriye için aşı çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) Direktörü Anthony Lake, çocuk felci salgınının artık sadece Suriye'nin ciddi bir sorunu değil, aynı zamanda küresel meselenin bir parçası olduğunu belirtti.

Lake, Suriye'nin başkenti Şam'da AP'ye yaptığı açıklamada, Suriye'deki taraflara, sağlık görevlilerinin acilen aşı ihtiyacı içinde olan 500 binden fazla çocuğa ulaşmasına izin verilmesinin sağlanması çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Oliver Rosenbauer, bugün BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Deyrizor bölgesinde tespit edilen 22 şüpheli çocuk felci vakasından 10'uyla ilgili araştırmanın tamamlandığını ve bu çocuklarda Tip 1 çocuk felci virüsü tespit edildiğini açıklamıştı. Rosenbauer, hastalığın yayılma riski bulunduğuna işaret etmişti.

BM, Suriye'deki savaştan etkilenen milyonlarca çocuk için geçen hafta aşı kampanyası başlatmıştı. Kampanya ile Suriye ve bölgedeki çocukların çocuk felci, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık hastalıklarına karşı aşılanacağı bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 16:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48