banner15

Yüksek tansiyonun sebebi virüs

Yüksek tansiyonun sebebinin uçuk (herpes) virüsü olabileceği bildirildi

Yüksek tansiyonun sebebi virüs

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de yapılan bir araştırma yüksek tansiyonun yaygın bir virüsten kaynaklanabileceğini gösteriyor.

Çin'in başkenti Pekin'deki Çaoyang Hastanesinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, uçuk (herpes) virüsüyle bağlantılı CMV adı verilen virüs ile yüksek tansiyon arasında bağlantı olabileceğini gösterdi.

AA haberine göre, araştırmaya imza atanlardan Dr. Yang Şinçun, bu virüs ve yüksek tansiyon arasındaki ilişkinin kesinlik kazanması durumunda yüksek tansiyon aşısının ya da bu hastalığa karşı başka tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceğini vurguladı.

Yang Şinçun, insanlar üzerinde yapılan araştırmanın başlangıç aşamasında olduğunu ve daha fazla kişinin katıldığı geniş çaplı araştırmaların yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Amerikan ''Circulation'' dergisinde yayımlanan araştırma, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre dünya genelindeki bir milyar yüksek tansiyon hastası için umut ışığı olabilir.

FARE DENEYLERİNDE DE ORTAYA ÇIKMIŞTI

Hayatının herhangi bir döneminde birçok kişide, bazı enfeksiyonlara yol açan CMV, vücut salgılarıyla (kan, idrar, tükürük) bulaşıyor. CMV enfeksiyonları genelde herhangi bir belirti vermeden geçirilebiliyor. Birincil yüksek tansiyonun nedenleri tam olarak bilinmiyor. Bu hastalığın kalıtım, ruhsal açıdan çabuk etkilenen heyecanlı kişilik, şişmanlık gibi bazı etkenlerden kaynaklandığı düşünülüyor. İkincil yüksek tansiyona ise böbrek dokusunda ve böbrek atardamarlarında yerleşen hastalıklar, aortun kalpten çıktığı bölgedeki darlık, kafa içi basıncının artması, bazı ilaçlar yol açabiliyor.

ABD'nin Beth Israel Deaconess Hastanesi'nden bilim insanlarının 2009'da fareler üzerinde yaptığı araştırma da yüksek tansiyonun ana nedeninin CMV olabileceğini göstermişti.

Çinli bilimcilerin araştırması, söz konusu virüs ile birincil yüksek tansiyon arasında bağlantı olabileceği bulgularını güçlendirmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 16:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35