13.10.2016, 11:50

Sana'daki cenazeyi kim hedef aldı?

Yemen’in akil devlet adamı Dr. Abd al-Karim al-Irayni, Kasım 2015’te vefat etti. Kendisi, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in partisi olan Genel Halkın Kongresi Partisinin sembol bir ismiydi. Buna rağmen Salih’ten tamamen farklıydı, tabi politikaları ve tutumu da farklıydı. Yumuşak tavırlı biri olmasına rağmen Kararlı Fırtına Operasyonu’nu meşru görme ve destekleme eğilimindeydi.

Al-Irayni’nin cenaze merasimi, 2 gün önce teröristler tarafından hedef alınan salonda yapıldı. Salih, adamları ve ailesi büyük bir toplulukla bu merasime katıldı. Aynı zamanda Suudi önderliğindeki koalisyonun uçakları Sana’nın hava sahasını domine etmişti ve hâlâ da etmekteler. Salih cenazeye katılıp taziye dileklerini sundu. Uzun süre orada kaldı ve herhangi bir zarar görmedi. Bu benim ilk gözlemim.

İkinci nokta ise, koalisyon jetleri Sana’da kafalarının üzerinde uçarken Ali Abdullah Salih bir konuşma yapıyordu. Koalisyon, Salih’in orada olduğunu bilmesine rağmen ne ona ne de destekçilerine bir zarar vermedi.

Üçüncü gözlemim de şu ki Yemenliler, Pazar günü Husi militanlarına ve Salih’e sadık kuvvetlere karşı protestoda bulunmak için harekete geçmeye hazırlanıyordu. Beklenen protestoların “Ana nazel (Protesto için aşağı iniyorum!)” sloganı altında olması planlanıyordu. Al Roweishan ailesinin cenazesinin hedef alındığı gün ise Cumartesi idi, beklenmekte olan protestolardan bir gün önce…

BU TESADÜF MÜ? İÇERİDEN BİR EYLEM Mİ?

Saldırıda kimlerin öldüğüne dair şu ana kadar bildiğimiz şey, ölenlerin Husilerden farklı bir siyasi ve sosyal ağırlığı olan Genel Halkın Kongresi Partisi üyeleri olduğuydu. Kendi hükümetini ilan eden Husilerin İçişleri Bakanı olan Celal al Roweishan ve Salih’e yakın olan; Sana Yerel Konseyinin başındaki Abdülkadir Hilal… Yani şu soru sorulmalı: Acaba bu saldırı, Husilerin sahneyi domine etmesi için düzenlenen bir “içten saldırı” mıydı?

Değineceğim beşinci husus da Celal Roweishan’ın kuzeni Khaled al Roweishan’ın (Sana’da yaşayan ve Husilere karşı yazılar yazan) saldırıda yaralanmış olması.

Al Roweishanlar, Khawlan aşiretine mensuplar. Yemen’deki gelişmeleri yakından takip edenler, Yemen’in sahaya yeni çıkan güçlü generali Ali Muhsin al Ahmar ile Sana’daki Khawlan aşireti arasında aktif bağlar olduğunun farkında. Aşiret, Marib ve Sirwah’taki başarıların ardından General’in çağrılarına yanıt vermişti. Öyleyse Khawlanları yaralanmış şekilde bırakan saldırı, Sana’daki savaşta bu belirgin bloğa mani olmayı mı hedefliyor?

Bu sorular derinlemesine araştırılmalı. Üzerinde düşünmeye değer bir diğer gerçekçi ihtimal de El Kaide veya IŞİD’in iğrenç suçun arkasında olabileceğidir. Bu da aynen mümkün.

Her iki durumda da düşünürsek, cenazedeki sivillere saldırmak koalisyonun menfaatine olan bir şey mi? Neden koalisyon bu saldırıyı daha önce, aynı salona yapıp Salih gibi önemli hedeflere yönelmedi?

Şu gerçek ortada ki Arapların yahut yabancı sözcülerin ağzından Kararlı Fırtına Operasyonu’na dair yanlış söylentiler ve yalanlar yaymak isteyenler mevcut.

Kaynak: Mshari Al Thaydi/ Asharq Al Awsat

Dünya Bülteni için çeviren: Deniz Baran

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?