banner39

137 oy kavgası sürüyor

MHP'nin itirazı sonucu milletvekilliği sallantıya giren AK Parti’li Muhammet Bilal Macit’in, bu ünvanı alıp alamayacağı İstanbul'daki geçersiz oyların yeniden sayımının ardından netleşecek.

Seçim 2011 17.06.2011, 02:08 17.06.2011, 02:08
137 oy kavgası sürüyor

Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara

1 milletvekililiği için AK Parti ile MHP arasındaki çekişme, 137 oy yüzünden çıktı. İstanbul 1’inci bölgedeki “geçersiz” oylar yeniden sayılıyor. AK Parti lehine 138 oy çıkmazsa, AK Parti’nin adayı Muhammed Bilal Macit, “Cumhuriyet tarihinin en genç milletvekili” sıfatını kazanamayacak.

12 Haziran akşamı, "Türkiye'nin en genç milletvekili" olarak ün yapan, ancak MHP'nin itirazı sonucu milletvekilliği sallantıya giren AK Parti’li Muhammet Bilal Macit’in, bu ünvanı alıp alamayacağı İstanbul'daki geçersiz oyların yeniden sayımının ardından netleşecek.

Darbe karşıtı eylemleri ve basın açıklamalarıyla dikkatleri çeken Genç Siviller Grubu'nun 2007 yılından bu yana sözcülüğünü yapan 27 yaşındaki Muhammet Bilal Macit’le MHP’nin 3’üncü sıra adayı Hayrettin Nuhoğlu, 12 Haziran akşamından bu yana en fazla heyecan yaşayan milletvekili adayları oldular. İstanbul 1. Bölgede MHP'nin 3'üncü sıra adayı Hayrettin Nuhoğlu'yla 137 oy yüzünden milletvekilliği mücadelesi yapan Macit, 12 Haziran akşamı, "Türkiye'nin en genç milletvekili" olarak dikkatleri üzerine çekti.

MMP İLE MHP KARIŞTI İDDİASI

Ancak, 13 Haziran sabahı MHP'nin "Değişik sandıklarda 840 oyumuz, değişik partilere yazıldı. Milliyetçi ve Muhafazakar Parti (MMP) ile MHP karıştırıldı" itirazı üzerine milletvekilliği tehlikeye giren Macit, milletvekili mazbatasını alabilmek için ter döküyor.

MHP’NİN İTİRAZINA AKP’DEN KARŞI İTİRAZ

MHP'nin, "milletvekilliğini kazandık" açıklamasına karşın AK Parti yönetimi de karşı itiraz da bulundu. 1. Bölge'deki ilçelerde "geçersiz" sayılan oylara itiraz etti ve İl Seçim Kurulu'ndan bu oyların yeniden sayılmasını istedi ve MHP'nin gümrüklerden gelen oyları hesaba katmadan hareket ettiğini ileri sürdü.

KESİN AÇIKLAMA PAZARA KALABİLİR

Şimdi İstanbul İl Seçim Kurulu, AK Parti'nin itirazı çerçevesinde oyları yeniden sayıyor. YSK'nın AK Parti'li Bilal Macit ile MHP'li Nuhoğlu arasında 137 oy yüzünden gidip gelen milletvekilliği konusunda kesin kararı pazar günü açıklaması bekleniyor.

 

 

banner53
Yorumlar (1)
ahmet közleme 10 yıl önce
inşallah sonuc degişmez bilal kardeşim başarılar
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?