banner39

'Aile Sigortası' hükümetin projesiymiş

Kılıçdaroğlu'nun seçim meydanlarında “bizim projemiz” diye propagandasını yaptığı Aile Sigortası'nın hükümet tarafından hazırlanan bir kanun tasarısından çalıntılandığı iddia edildi

Seçim 2011 21.05.2011, 07:34 21.05.2011, 09:08
'Aile Sigortası' hükümetin projesiymiş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim meydanlarında “bizim projemiz” diye propaganda yaptığı Aile Sigortası'nın çalıntı olduğu ileri sürüldü.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bürokratları tarafından 2009 yılında hazırlanan kanun tasarısının CHP'li bürokratlar tarafından CHP yönetimine sızdırıldığı ve CHP yönetiminin de tasarıyı “Aile Sigortası” olarak kamuoyuna sunduğu öğrenildi.

“AİLE SİGORTASI PROJESİ BENİM”

SETA tarafından düzenlenen CHP konulu panelde gazeteci Şükrü Küçükşahin'e soru yönelten bir konuk, CHP'nin Aile Sigortası diye tanıttığı projeyi 2009 yılında kendisinin kanun tasarısı olarak hazırladığını söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Primsiz Ödemeler Genel Müdürü Yadigar Gökalp olduğu öğrenilen konuk, “CHP'nin Aile Sigortası diye meydanlarda anlattığı projeyi ben bizzat 2009 yılında Kanun Tasarısı olarak hazırladım. Bu proje CHP'nin projesi değildir. Benim hazırladığım tasarıdır. Kadının hesabına para yatırılacak deniyor. Zaten şu anda 2003 yılından beri 3,5 milyon çocuğa okula gitsinler diye annelerinin hesabına düzenli para yatırılıyor. CHP'nin projeleri yeni ve orijinal bir şey değil” dedi.

TALİMATI BAKAN ÇELİK VERDİ

Bürokrat olduğu için bilgi vermekten kaçınan Gökalp'in hazırladığı tasarının peşine düşen Akit, çarpıcı bilgilere ulaştı. Edinilen bilgiye göre dönemin Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 2008 yılında Gökalp'e hiçbir geliri olmayan ailelere yönelik bir proje hazırlaması talimatı verdi.

CHP'Lİ BÜROKRATLAR SIZDIRDI

Gökalp, 1 yıllık çalışma sonucunda 2009 yılında “Sosyal Yardımlaşma Kanun Tasarısı”nı hazırladı. Taslak, devletin ilgili birimlerine görüş ve eleştiri alınmak üzere gönderildi. Taslağı ele geçiren CHP'li bürokratlar, milletvekili adayı olma umuduyla projeyi CHP yönetimine sızdırdı.

CHP YÖNETİMİ PROJEYİ SAHİPLENDİ

Elinde malzeme olmayan CHP yönetimi ise projenin üzerine atladı. Taslakta CHP'nin açıkladığı gibi hiçbir geliri olmayan ailelere, kayıt dışı istihdama yol açmayacak şekilde, tüketim harcamalarına dayanan ve nakit ve düzenli olarak kadının hesabına para yatırılması öngörülüyor.

SEÇİMDEN SONRA KANUNLAŞACAK

Kanunun, uygulanmasının hangi bakanlık altında olacağı konusunda çıkan tartışmalar sebebiyle Meclis'e gönderilmesinin ertelendiği öğrenildi. Yaklaşan seçim sebebiyle tasarı rafa kaldırılırken, tasarının seçimden sonra kurulacak olan Aile Bakanlığı altında yürütüleceği belirtiliyor.

 

 

Kaynak: Yeni Akit

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?