banner39

Diyarbakır'da tüm kepenkler kapalı

Bugün AK Parti'nin miting yapacağı kentte, yapılan tehditler sonrası tüm kepenkler kapandı. İki BİM Mağazasına ise ses bombası atıldı

Seçim 2011 01.06.2011, 10:10 01.06.2011, 13:54
Diyarbakır'da tüm kepenkler kapalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ak Parti'nin Diyarbakır'da yapacağı miting öncesi kentte gerginlik arttı. Ak Parti Lideri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki mitinglerinde BDP'yi sırtını PKK'ya yaslamakla suçlayıp Kürt sorunun önünde bir engel olarak gördüğünü söylemesi şehirdeki BDP'liler arasında tepkiyle karşılanıyor.

Ak Parti'nin bugün yapacağı miting öncesinde BDP Ak Parti'nin mitingine katılımı engellemek için Diyarbakır'da yoğun bir propaganda kampanyası yürütüyor. BDP'nin etkili olduğu semtlerden mitinge katılımı engellemek için Başbakanın "Kürt sorunu yoktur" söylemini işliyor. PKK'nın denetimindeki "Demokratik Halk İnsiyatifi" ise halka başbakanın mitingine gitmeme ve protesto etme çağrısı yaptı.

Açıklamada, "Kürdistan'ın kalbi, beyni ve direniş kalesi olan Amed'te (Diyarbakır) AKP'nin elini kolunu sallayarak gelip halka hakaret etmesine ve miting gerçekleştirmesine izin verilmeyecek. AKP faşizmi il binasını işkencehane olarak halkımıza karşı kullanıyor. Amed kentimizde yaşayan tüm halkımıza, siyasal düşüncesi ne olursa olsun "Ben insanım" diyen herkesi AKP faşizmine dur demek için Kürt halkı üzerinde seçim rantı olarak uyguladığı katliama karşı durmak, teşhir etmek için 1 Haziran mitingine gitmemeye çağırıyoruz. AKP'nin imha, inkar, tekçi ve katliamcı uygulamalarının hat safhada olduğu bugünden sonra AKP'ye oy veren, mitingine giden her bireyin eli Kürt halkının kanına bulaşmış olacaktır" denildi.

Diyarbakır'da esnafın yüzde 95'inin kepenk kapattığı görülüyor.

Ak Parti daha önce düzenlediği Hakkari ve Şırnak'ta BDP'nin protestosuyla karşılaşmış, fırın ve eczaneler dışındaki esnaf kepenk açmamıştı. Batman'daki mitingte ise BDP'nin çağrısına uymayıp dükkan açan esnaf önemli bir çoğunluğu oluşturuyordu.

Diyarbakır'da ise esnafın yüzde 95'i yapılan tehditler sonrası kepenk kapatmak zorunda kaldı. Mitingin yapılacağı Bağlar semtinde tek açık işyeri bulunmazken kentte sadece bazı fırınlar ve hastanelere yakın eczaneler açık...

İKİ BİM MAĞAZASINA BOMBA

Öte yandan dün gece saatlerinde iki BİM mağazasına ses bombası atıldı. Diyarbakır Valiliği de yazılı bir açıklama yaparak miting öncesi düzenlenen operasyonda 37 adet atılmaya hazır durumda molotofkokteyli, 52 adet molotofkokteyli yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış ve içerisinde benzin artığı bulunan boş şişenin ele geçirildiğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?