banner39

Erdoğan: Hizmetten vazgeçmeyeceğiz

Siirt'te konuşan Başbakan Erdoğan, "İnadına demokrasi, inadına özgürlük, inadına kardeşlik, bunu başaracağız. Siz yeter ki bize destek verin. Gelin, kanı birlikte durduralım" çağrısı yaptı.

Seçim 2011 19.05.2011, 21:16 19.05.2011, 21:16
Erdoğan: Hizmetten vazgeçmeyeceğiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz kardeşlikten vazgeçmeyeceğiz, biz hizmetten vazgeçmeyeceğiz. Biz demokrasiden, özgürlüklerden bir adım geri atmayacağız. İnadına demokrasi, inadına özgürlük, inadına kardeşlik, bunu başaracağız" dedi.

Erdoğan, partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.

Başbakan Erdoğan, 12 Haziran'dan sonra yeni bir Anayasa yapacaklarını belirterek, "Bu nasıl olacak? 367'nin üzerinde bir güçle bizi parlamentoya göndereceksiniz. Onun için 3 diyor mu Siirt? 3'te 3 var mıyız? Bunu başardık mı evelallah bu iş gider. Bu benim Anayasam olmayacak, bizim Anayasamız olacak. Birilerinin Anayasası değil, milletin Anayasası olacak. Siirtli kardeşim diyecek ki 'İşte bu benim Anayasam', İstanbullu kardeşim diyecek ki 'İşte bu benim Anayasam'. 74 milyon insanın 'Benim' diyeceği bir Anayasa yapacağız" diye konuştu.

BDP'nin, 12 Eylül'de, parti kapatmalara karşı en çok mağdur olduğunu söylemesine karşın, ondan sonra partilerin kapatılmasına yönelik madde geldiğinde Meclis'e girmediklerini ifade eden Erdoğan, "Hadi gelin işte beraber bu işi çözelim. Gelmediler. Ne yaptılar? CHP, MHP, BDP, TKP hepsi bir araya geldiler, bu maddenin meclisten geçmesini engellediler. Ondan sonra da meydanlara çıkıp ne diyorlar. İşte Türkiye'de parti kapatılıyor. Kardeşim kapatmayalım, işte bak anayasal düzenleme yapalım. Eğer Meclis'ten geçseydi bugün böyle bir şey olmayacaktı. Bunlar dürüst değil. Demokratik, katılımcı, sivil, özgürlükçü bir Anayasa yapılmasın diye yine CHP, MHP, Ergenekon aynı hizaya geçiyorlar" dedi.

"Kürtlerin dini İslam değil, Kürtler Zerdüşt diyorlardı. Kim? İmralı ve onun izinde olanlar" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi bakın ne yapıyorlar. Cuma namazı kılınıyor değil mi? Bunlar cuma namazına gitmiyorlar, 'Devletin imamının arkasında namaz kılınmaz' diyorlar. Ayrı bir yerde, orada hemen kendilerine göre bir saf oluşturuyorlar, kadın erkek karma karışık. Bu işin hepsinin bir edebi adabı var. Cuma, cem etmekten, birleşmekten, bütünleşmekten gelir. Biz cumaları köyde mezrada kılmayız, kasabada, ilçede kılarız. Niye? O gün orada cem oluruz, bir araya geliriz. Bunlar bizim birliğimizi, beraberliğimizi bozmak için bu yollara başvuruyorlar. Şimdi bazı gerçekleri anladılar, anladıkları için de şimdi rahatsız olmaya başladılar. Niye rahatsız oluyorsunuz? Bu gerçekleri duyun, öğrenin, belki Hak'kı bulursunuz, Hak'kı. Hak'kı bulmanız lazım, doğruyu bulmanız lazım. Doğruyu bulmadı kça bu ülkeye zararlı olursunuz.

Sandıkta gereken cevabı, bu CHP'ye vereceksiniz, diğerlerine vereceksiniz. AK Parti'nin sandık dışı hiçbir yolu yoktur. Sandıkta... Onun için şurada 24 gün çok çalışacağız. Çok çalışacağız ve sandıklardan AK Parti'yi gümbür gümbür çıkartacağız."

"GELİN, KANI BİRLİKTE DURDURALIM"

Erdoğan, kardeşlikten, hizmetten vazgeçmeyeceklerini; demokrasiden, özgürlüklerden bir adım geri atmayacaklarını vurgulayarak, "İnadına demokrasi, inadına özgürlük, inadına kardeşlik, bunu başaracağız. Siz yeter ki bize destek verin. Gelin, kanı birlikte durduralım. Gelin göz yaşını birlikte dindirelim. Gelin huzuru, istikrarı muhafaza edelim. Gelin şu Siirt'te omuz omuza verip hep birlikte Siirt'imizi ayağa kaldıralım" diye konuştu.

12 Haziran'da "ustalık" dönemlerinin başlayacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Sevgili kardeşlerim, kardeşliği yüceltmek, var olan sorunları samimiyetle çözmek, artık geleceğe odaklanmak istiyoruz. Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisinden biri haline getirmekte kararlıyız. Milli gelirimizi 2 trilyon dolara, kişi başına milli geliri 25 bin dolara, ihracatımızı 500 milyar liraya çıkarmakta kararlıyız. İnşallah bu hedeflerin hepsine de ulaşacağız.

Bizim boş sözle, kuru gürültüyle, yalanla, iftirayla işimiz olmaz. Biz, kendimizi yaptıklarımızla anlattık, anlatıyoruz. Yaptıklarımızı referans olarak gösteriyor, yolumuza devam ediyoruz. Sevgili kardeşlerim, CHP neyi anlatacak bu meydanlarda? BDP neyi anlatacak bu meydanlarda? MHP neyi anlatacak bu meydanlarda? Bunların bu ülkede, çakılı, dikili bir ağaçları var mı acaba soruyorum sizlere? Bir eseri var mı?"

SİİRT İÇİN YAPILAN HİZMETLER

Bugün açılışı yapılacak içme suyu arıtma ve isale hatlar ı projesi ve özel sektör eliyle yaptırılan Aydınlar Alkumru Barajı ve hidroelektrik santraliyle Siirt'e yapılan yatırımlara devam edeceklerini belirten Erdoğan, Siirt çevre yolunun ihalesinin yapıldığını ve inşasına kısa süre sonra başlanacağını söyledi.

Görevde bulundukları süre içeresinde eğitim alanında Siirt'e bin 278 derslik yaptıklarını ve okullara 3 bin 800 bilgisayar gönderdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Siirt'imiz okullaşmada iyi noktada. Siirt Üniversitesinin bünyesinde 2 enstitü, 3 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 meslek yüksekokulu hizmete girdi. Şimdi 750 kapasiteli yurt projesi var. Onu da 2012 yılının mart ayına kadar tamamlayacağız. Siirt'e yaptığımız yatırımların tamamı 88 trilyon" dedi.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Pervari İlç e Hastanesini kendilerinin tamamladığını bildiren Erdoğan, Siirt'te 4 aile sağlığı merkezi ile bir eğitim tipi sağlık ocağını hizmete açtıklarını ifade etti.

Kurtalan Devlet Hastanesi ile aile ve diş sağlığı merkezinin yapımına devam edildiğini anlatan Erdoğan, kendilerinin göreve geldiğinde Siirt'te sadece bir tane 112 istasyonu bulunduğunu, şimdi bu sayının 10'a, bir olan ambulans sayının 19'a, 28 olan uzman hekim sayısının 104'e, 201 olan ebe hemşire sayısının da 441'e çıktığını söyledi.

Siirt'te 613 konutun tamamlanarak teslim edildiğini bildiren Erdoğan, yeni evleneceklere peşinatsız 20 yıl vadeli 50 metrekarelik evler yapacaklarını açıkladı.

Siirt Organize Sanayi Bölgesi'ni de AK Parti'nin yaptığını dile getiren Erdoğan, DSİ'nin Siirt'e 110 trilyonluk yatırım yaptığını söyledi.

MİTİNGDEN NOTLAR

Başbakan Erdoğan, miting alanına Siirt Havaalanı'ndan uzun bir konvoy eşliğinde geldi. Erdoğan'ın Siirt Cumhuriyet Meydanı'na girişinde alandakiler "Enişte hoşgeldin" şeklinde sloganlar attı.

Miting alanının çevresindeki Türkçe, Arapça ve Kürtçe yazılmış "Hoşgeldin usta", "Bu meydan başka meydan, dünya liderinin doğduğu meydan" ve "Enişte hoşgeldin Siirt'e, bizi bakanla müjdele" yazılı pankartlar dikkati çekti.

Arapça şarkıların da çalındığı mitingde vatandaşlar Türkçe, Kürtçe ve Arapça şarkılar söyledi.
Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında miting alanına bakan binadaki CHP İl Başkanlığından, Siirt milletvekili adayının büyük boy posterinin açı lması, parti bayrakları sallanması ve bazı kişilerin yaptığı hareketler, miting meydanındaki AK Partililerce yuhalandı. Bunun üzerine emniyet görevlileri il başkanlığının bulunduğu binaya giriş-çıkışları kontrol altına ald ı.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, AK Parti Siirt milletvekilleri ve adayları da mitinge katıldı. 
 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?