banner39

Erdoğan'dan Bahçeli'ye: Güzel insan

Başbakan Erdoğan, Bahçeli’ye “güzel insan” diye hitap ederken, Diyarbakır’da miting yapma kararına destek verdi.

Seçim 2011 21.05.2011, 03:58 21.05.2011, 07:41
Erdoğan'dan Bahçeli'ye: Güzel insan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli’ye “güzel insan” diye hitap ederken, Diyarbakır’da miting yapma kararını desteklediğini söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk televizyonunun canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

MHP’YE ‘DİYARBAKIR’ DESTEĞİ

MHP, ‘Diyarbakır’a geliyorum’ dedi. Yılarca söyledik. Gel, gelmekte fayda var. CHP de gelsin. Hepimiz gelmeliyiz. Burada siyaset arenasını bir iki parti paylaşamayız. Hepimiz gelelim ki burada teröre yer kalmasın. Bütün mesele iki şeyde düğümleniyor. Huzur güven.

PKK’NIN AJANSI MHP’Yİ ÖVÜYOR

AK Parti’nin kitabında Kürt vatandaşlarıma karşı ne red, ne inkar ne de asimilasyon var. İnkar olsa AK Parti’de 60’ı aşkın milletvekili olur mu? Kürt bakan arkadaşlarım var. Devletin hedeften çıkarılması diye birşey yok zaten. Devleti yöneten hükümetlerdir. Kandil veya terör örgütü çözümsüzlükten besleniyor. Siz çözüm ürettiğiniz zaman hedef haline geliyorsunuz. Bunların elinden enstürümanları alınıyor. Eğitimde sağlıkta Güneydoğu’nun Doğu’nun geldiği noktadan rahatsız oluyorlar. Sokakta afişler Kürtçe; propagandasını yapabiliyor. PKK’nın ajansı MHP’yi övüyor. MHP’nin genel başkan yardımcısı da onları övüyor. Bu nasıl bir iş. Molotofların BDP’nin bir ilçe başkanı tarafından çocuklara dağıtılması sıradan bir olay değil. 100’e yakın seçim büromuza saldırı oldu.

BELDEN AŞAĞI POLİTİKA YAPMAYIZ

Özele girilmemeli ama özel merşu olmalı. Siz gayri meşru olaya özel diyemezsiniz. Bu toplumun ahlak değerleri var. Siyasetçisiniz, örnek alınması gereken insanlar yaşam tarzlarına çok daha dikkat edecekler. Kaset olayını kendileri çıkardıktan sonra bize fatura kesmek istediler. Yolunu biliyorsan söyle bunu yapanları çıkaralım. Bize düşen TİB’le ilgili durum. TİB üzerine düşeni yaptı. Gerisi yargıda. AK Parti afedersiniz belden aşağı politikalarla iş yürütmedi; yürütmez. Siyasetin kasetle şekillenmesine de kesinlikle karşıyız. Gönül arzu eder ki böyle şeylerin dedikodusu bile çirkin ama varsa istiafasının bile beklenmeden temizlenmesi gerekir.

İŞİNE GELİNCE ‘YENİ CHP’ DİYOR

Kürtçe eserlerin yasaklanmasıyla ilgili açıkladığım belgeler daha çok CHP’yi hedef alan belgeler. Öte yandan kimse, Bizim iktidarımıza ‘red, asimilasyon var’ diyemez.  Kürtçe eserlerin yanı sıra yine bunların (CHP’nin) tek başına iktidar olduğu dönemlerde ilmihaller yasaklandı. Kılıçdaroğlu kendisini işine gelidği zaman kendisini ‘Yeni CHP’ olarak takdim ediyor. İşine geldiği zaman da ‘Biz Atatürk’ün kurduğu partiyiz’ diyor.

YALAN RÜZGARI’NDA BAŞROL OYNASIN

Kılıçdaroğlu, ‘Televizyonda tartışalım’ diyerek, pirim yapmak istiyor.  Yalan rüzgarı’nı yeniden oynatırlar o da orda başrol oynuyor. Meydanlarda o konuşuyor; ben de yanıtını veriyorum. Mesele bu şekilde gayet iyi düzende gidiyor.

BDP’Lİ BELEDİYELER PARAYI NEREYE HARCIYOR

Van’da belediye ideolojik siyaset yapıyor. Hizmet siyasetini yine Hükümet yapıyor.  Türkiye’de belediyeler en adil şekilde haklarını bizim dönemimizde alıyor. Geri kalmış olanlara artı para veriyoruz. Ama siz bu parayı yerinde kullanmayıp finans yönetimini başarısız götürürseniz olmaz. Ben muhalefette belediyecilik yaptım. CHP’den 2 buçuk milyar dolar borçla aldım. Yüksekova Belediyesi’ne 17 milyon TL gidiyor. Nereye gidiyor bu para; kaç kişi istihdam ediliyor. Bütün bu olaylardan sonra ister istemez başka şeyler düşünmeye başlıyorsunuz. Yerinde kullanılmıyor; herhalde başka yerlerde kullanılıyor. Yüksekova’da açılışlara halkın gitmesi engellenecek.

İŞSİZLİĞİN SEBEBİ TERÖR

Aramızda ciddi arkabalık bağları var. Kuzey Irak’ta oturanların Türkiye’ye olan bağları sıradan bağlar değil. Tarihten gelen aramızda bağlar var. Bunlar geçmişte pasaportlarını burdan alırlardır. Bütün herşey huzur ve güvende düğümleniyor. Bunları oturttuğumuzda Güneydoğu’da da inanın ekonomik patlama olacaktır. Kürt kökenli kardeşlerime sesleniyorum. Birinci derecede sebebi terördür. Terör güven ortamını tehdit ediyor. Yatırımcı girmiyor.

İNTERNETE SANSÜR

İnternete sansür yalandır. Bizlerden bu tür şeylerin olması beklenemez. İsteyenler kendileri, filtreleme yapabilirler. Bizim hükümet olarak işi bırakıp da bunlarla...  bizden böyle birşey olması asla beklenemez. Asla böyle bir adım atmadık. ÖSYM’de de böyle oldu. İnternet olayı da medyanın AK Parti’ye saldırmadaki değişik yöntemlerinden biridir.

KONYA MİTİNGİNE HIZLI TRENLE GİDECEK

MHP’nin seçim beyannamesinde vadettiği Ankara-Konya Hızlı Tren hattını biz bitirdik. Deneme seferleri bitti ve Konya mitingine inşallah onunla gideceğim. Ankara-İstanbul hattı tamamlandıktan sonra İstanbul-Konya 4 saate düşecek. Ankara-Sivas hattı çalışılıyor. Demir ağlarla ördük.

RAHAT PARA KAZANAMIYORLAR

Biz göreve geldikten sonra özellikle medya bir çok tezgahın içine girdi. ‘Bu işi yapamazlar vs. vs gibi’. Bir hocamız, ‘Türkiye’nin ihtiyacı sevk-i idarededir’ derdi. Yönledireceksin, idare edeceksin. İpin ucunu kaçırmayacaksın.  Ekonomide, ‘sizin döneminizde çok büyük paralar kazandık’ diyenler var ama rahatsızlar.  Rahatsızlıkları, eskiden çok rahat para kazanıyorlardı. Şimdi rahat kazanamıyorlar. Kitabın içinden çıkamayanlar sahada bocalıyor. Sadece teoride kalmamak lazım.

MEDYAYA ELEŞTİRİ

Medya b u ülkede büyük güç; kabulleniyorum. Medya bu gücünü ülkenin kalkınmasından yana mı entellektüel birikimini artırmak için mi yoksa kendi menfaatleri için iktidarı köşeye sıkıştırmak için mi kullanıyor. Bu dönemde böyle olmayınca... Seçime giderken bütçemiz fazla veriyor ama medya yazmıyor.  Bizimle işlerine geldiği zaman araları çok iyi. Ama bir anda herşey değişiyor. ‘Bizden ne istiyorsunuz?’ Biz sizden bir şey istemiyoruz. Allah aşkına bu kadar güzellikler yapılıyor Allah aşkına anlatın. Bugün gazetelerin hiçbirine bakmadım. Dün Siirt’te yaptığımız o açılışlar gazetelerde yer aldı mı? Bugün Van’da 365 açılış yaptık. Gurur duyacaksın; bunun heyecanını duymak gerekmez mi?  Yarın bakalım gazetelerde ne kadar yer alacak. Halkım da desin ki ‘bu ülke ayağa kalkıyor.’ Biz buna üzülüyoruz. Demek ki buna bariyer koyanlar var. Biraraya geldiğimiz zaman da ‘ haberimiz olmadı’ veya ‘biz elimizden geleni yaptık’ veya ‘ben yurtdışındaydım’ Olur mu canım.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?