banner39

Hükümetten 'seçimD'e ilk açıklama

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Bu seçim sonuçları Türkiye'nin itibarını da arttırmıştır. Yine bu seçim sonuçları Türkiye'nin marka bir ülke haline geldiğini de göstermiştir" dedi

Seçim 2011 15.06.2011, 02:53 15.06.2011, 07:40
Hükümetten 'seçimD'e ilk açıklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Artık Türkiye'de demokrasi kurumsallaşmıştır. Demokrasi bizim için mevsimlik bir konu değildir, gelip geçici bir konu değildir. Yukarıdan bahşedilen bir husus değildir. Artık milletin benimsediği, önemsediği, özümsediği bir durumdur" dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.  Genel seçim sonuçlarını değerlendiren Cemil Çiçek, vatandaşların seçime katılım oranının oldukça yüksek olduğunu söyledi.

Vatandaşların yüzde 87 gibi bir oranla seçime katıldığını belirten Çiçek, bu rakamın, parlamenter sistemle idare edilen ülkelerde her türlü takdire değer bir katılım olduğunu dile getirdi.

Hükümet Sözcüsü Çiçek, şöyle konuştu: "Bu şunu gösteriyor; vatandaşımız demokrasiyi benimsemiştir, demokrasiyi özümsemiştir ve görevini yerine getirme noktasında da büyük bir sorumluluk ve görev şuuru içerisinde sandık başına gitmiş, kararını vermiştir. Aynı zamanda, bu seçim sonucunda yüksek temsil oranına da ulaşılmıştır.

Geçmiş dönemlerde, parlamentodaki temsil konusu hep tartışma ve müzakere konusu olmuştu. 2002'de yüzde 79'dur vatandaşımızın katılımı. 2007'de yüzde 84'tür. 2011'de de yüzde 87'dir. Geçen dönem, parlamentonun temsil oranı yüzde 85'ti. Bu defa son duruma göre de yüzde 95'e varan, hatta birazcık da aşan, parlamentoda milletimizin temsil imkanı var. Bu fevkalade önemlidir.

24. Dönem parlamentosu, Türkiye'nin sorunlarını çözme noktasında hem büyük bir sorumlulukla karşı karşıyadır hem de milletimizin çok önemli bir kısmı, neredeyse tamamına yakını parlamentoda temsil edilmiş olmakla varılacak sonuçların arkasında çok büyük bir millet çoğunluğunun olduğunu da ortaya koymaktadır.

Bütün bu noktalardan hareketle şunu söyleyebiliriz ki, artık Türkiye'de demokrasi kurumsallaşmıştır. Demokrasi bizim için mevsimlik bir konu değildir, gelip geçici bir konu değildir. Yukarıdan bahşedilen bir husus değildir. Artık milletin benimsediği, önemsediği, özümsediği bir durumdur. O nedenle bu konu tüm dünya tarafından da bir değerlendirme konusu olması gerekmektedir."

EKSEN KAYMASI TARTIŞMASI

Hükümet Sözcüsü Çiçek, şunları söyledi: "Milletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Gerçekten milletimiz büyük bir demokratik bilinçle, olgunlukla sandık başına gitmiştir. Bu seçim sonuçları Türkiye'nin itibarını da arttırmıştır. Halkının çok büyük bir ekseriyeti Müslüman olan Türkiye, aynı zamanda demokratik değerlerle inançlarını birleştirmiş örnek bir ülke olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Bu açıdan baktığımızda Türkiye'ye demokrasi konusunda duyulan güven de artmıştır.

Kimsenin artık Türkiye'de 'ekseni kayıyordu, kaymıyordu, şöyle olacak, böyle olacak' diye korku ve endişe pompalamasına gerek yoktur. Herkes bu sonuçları yeni baştan değerlendirmelidir ve milletimizin mesajlarını da hep beraber doğru okumalıyız.

Yine bu seçim sonuçları Türkiye'nin marka bir ülke haline geldiğini de göstermiştir. Türkiye'nin özgül ağırlığı da artmıştır. Artık Türkiye bundan sonra bir demokratik ülkedir. Bunda hiç tereddüt yok. Sorunlarını demokrasi içerisinde, demokratik kanallar kullanmak suretiyle ve parlamentosunda çözebilecek güce, katılıma ve temsile de ulaşmıştır. Bu sonucun hasıl olmasında milletimize şükran duygularımızı 60. Hükümet adına bir defa daha ifade etmek istiyoruz."

 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?