'Kasetlerin amacı MHP'nin oyunu yükseltmek'

Metropol'ün iddiasına göre, ”Baykal kasetinden sonra CHP oyları 5 puan arttı. MHP’yi de aynı taktikle baraj üstüne itiyorlar”

Seçim 2011 28.05.2011, 15:37 28.05.2011, 15:43
'Kasetlerin amacı MHP'nin oyunu yükseltmek'

Prof. Dr. Özer Sencar, kaset operasyonlarıyla asıl hedefin AK Parti olduğunu belirterek, ”Baykal kasetinden sonra CHP oyları 5 puan arttı. MHP’yi de aynı taktikle baraj üstüne itiyorlar” dedi.

Metropol Araştırma Şirketi Başkanı Prof. Dr. Özer Sencar, Deniz Baykal ve MHP’ye yönelik kaset operasyonlarının tek merkezden yürütüldüğünü ve hedefin muhalefeti güçlendirerek AK Parti’nin yükselişini engellemek olduğunu açıkladı. CHP’de Baykal kasetinden sonra oyların 3-5 puan arttığını belirten Sencar, aynı şekilde MHP’nin de kaset mağduru parti görünümü nedeniyle barajın üzerine çıktığını söyledi.

Siyasi tartışmaları ve partilerin oy oranlarıyla ilgili yaptıkları son anketi değerlendiren Özer Sencar, kaset operasyonunun amacının baraj sorunun aşmak için Bahçeli’yi diskalifiye etmek olduğunu belirterek,“MHP’nin baraj problemi vardı. Birileri bunu aşmak için Bahçeli’ye operasyona giriştiler. Ama istedikleri sonuca ulaşamadılar. Ancak operasyonu yürütüş biçimi onların Bahçeli’yi diskalifiye etmesine yetmedi ama bence hedeflerine ulaştılar. Onların hedefi MHP’yi baraj riskinden kurtarmaktı. MHP’de kurumsal mağduriyet oluşturdu. Son araştırmada geri dönüşü gördük. Bu işi yapan her kimse operasyonu istedikleri gibi götüremediler ama MHP’yi barajın üstüne çıkardılar”

MHP'Yİ BARAJ ÜSTÜNE ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORLAR

Gerek Deniz Baykal’a, gerek MHP’li yöneticilere yönelik kaset operasyonlarının asıl hedefinin AK Parti’nin yükselişini engellemek olduğunu kaydeden Sencar, “Amaç Erdoğan’ın yükselişini demokratik zemin içinde önlemekti. Baykal’a kaset operasyonunun ardından CHP oyları yüzde 23’lerden yüzde 28’lere çıktı. MHP’yi de barajın üstüne ittiler” dedi.

CHP’nin Güneydoğu mitinglerini de değerlendiren Sencar, “Meydanlardaki doluluk BDP’lilerin bir komplimanıdır. Erdoğan onların asıl hasmıydı. Siyasette Kürt oylarının gittiği iki yer var AK parti ve BDP. CHP’ye oynayarak AK Parti’yi zayıf göstermeye çalışıyorlar. BDP’liler siyasi oyun oynuyorlar” diye konuştu.  Sencar, BDP’nin adaylarının zayıf olduğu, örneğin Ankara gibi bazı yerde BDP’lilerin ve PKK’lıların resmen CHP’yi destekleyebileceğini öne sürdü. Özer Sencar, BDP’nin 25-30 arasında milletvekili çıkaracak gibi göründüğünü söyledi.

AK PARTİ YÜZDE 50

Son ankete göre, kararsızların oy oranının yüzde 14 olduğuna dikkat çeken Metropol Araştırma Şirketi Başkanı Prof. Dr. Özer Sencar, kararsızlar dağıtılmadan AK Parti oylarını yüzde 40-41, CHP oylarını yüzde 24-25, MHP oylarını yüzde 10-11 olarak açıkladı. Kararsızlar dağıtıldığında AK Parti’nin oyu yüzde 50’ye yaklaşmış bulunuyor. Siyasi liderlerin meydandaki performansı ve üslubu açısından yapılan değerlendirmelere göre yüzde 82’lik kesimin liderlerin üslubunu beğenmediğini belirten Sencar, halkın yüzde 52’sinin Erdoğan’ın üslubunu beğendiğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun üslubunu beğenenlerin oranı yüzde 25, Bahçeli’nin üslubunu beğenenlerin oranı yüzde 22.

Kaynak: Star

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?