Yarın oy kullanacakların dikkatine !

Yarın sandık başına gidecek seçmenlerin kendi haklarını, oy kullanma şeklini ve önemli kuralları iyi bilmeleri gerekiyor

Seçim 2011 11.06.2011, 12:06 11.06.2011, 12:45
Yarın oy kullanacakların dikkatine !

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye uzun bir maratondan sonra yarın milletvekili genel seçimlerine gidiyor. Yarın Türkiye genelinde gerçekleştirelecek milletvekili seçimlerinde, 50 milyon 189 bin 930 seçmen 199 bin 207 sandıkta oy kullanacak. Seçmenlerin oy kullanabilmeleri için ve güvenli bir seçim dizi kuralı yerine getirmesi gerekiyor:

VATANDAŞLIK NUMARASI

Seçmenler, bağlı bulundukları oy sandıklarına, adrese dayalı sistem ile kayıtlı bulundukları adreslere gönderilen seçmen bilgi kağıdı ile gidecek.

Seçmen bilgi kağıdı gelmemiş ya da  kaybolmuş vatandaşlar da kimlik numarası bulunan  nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı ile gidip oy verme işlemini gerçekleştirebilecekler.

Bu belgelerden birini sandık görevlilerine gösteremeyen seçmen ise, oy kullanamayacak.

ÜZERİ ÇİZİK ZARF GEÇERSİZ SAYILACAK

Seçmen oyunun geçersiz sayılmaması için oy kullanmadan önce son bir kontrolü kendi yapacak. Üzerinde herhangi bir çizik ya da özel anlam taşıyan işaret bulunan ya da yırtık olan oy pusulası ve zarfı ile kullanılan oy geçersiz sayılacak.

OY KABİNİNDE CEP TELEFONU YASAK

Oy pusulası, zarf ve mührünü “sorunsuz olarak” alan seçmen, oy kullanma bölümüne cep telefonu ve fotoğraf makinesi sokamayacak. Cep telefonu ile kabine girmeye çalışana para cezası kesilecek.

SANDIK ÜYELERİ POLİSTEN YARDIM İSTEYEBİLECEK

MİLLETVEKİLLERİ, milletvekili kimliği ve seçmen bilgi kağıdını, milletvekili adayları ise her hangi bir İl Seçim Kurulu Başkanınca milletvekili adayı olduklarına dair verilmiş seçmen bilgi kağıdını göstererek kayıtlı oldukları seçim çevresi dışında da oylarını kullanabilecek.

SEÇMENE MÜDAHELE 5 YIL HAPİSTEN BAŞLIYOR

Seçim güvenliği de geçmiş seçimlere göre daha farklı uygulanacak. Önceki seçimlerde, seçim güvenliğini tehdit edenlere karşı müdahale eden güvenlik güçleri 100 metre uzaklıkta bulunurken, 2011 Genel Seçimleri’nde güvenlik güçleri sandığa yaklaşma mesafesi 20 metre olacak.  Daha önceki seçimlerde sandık başına polis çağırma yetkisi sandık başkanlarında bulunurken, 2011 Genel Seçimleri’nde diğer sandık üyeleri de güvenlik güçlerinin müdahalesini isteyebilecek. Ayrıca seçmen iradesine müdahalede bulunanlar hakkında da 3 ile 5 yıl arasında ceza istemiyle dava açılacak.

PARTİ TEMSİLCİLERİ YSK'DA GÖREV ALACAK

Geçmiş seçimlerde sandıklarda ve il seçim kurullarında görev yapan siyasi parti temsilcileri bu yıl YSK’da da görev yapabilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?