Yassıada müze olacak

Başbakan Erdoğan, Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılanarak idam edildikleri Yassıada’nın Kültür Bakanlığı’na devredilerek bir demokrasi ve özgürlük adası haline getirileceğini söyledi

Seçim 2011 28.05.2011, 03:09 28.05.2011, 07:36
Yassıada müze olacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs darbesinin ardında Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada’yı Kültür Bakanlığı’na devredeceklerini ve adayı bir demokrasi adası haline getireceklerini belirtti.

27 Mayıs’ın Türkiye’nin demokrasi tarihinde kara bir leke, demokrasi mücadelesinde acı bir yara olduğunu belirterek, ‘’27 Mayıs CHP zulmünün, statüko baskısının, vesayetçi anlayışın gözü kara şekilde masum insanların canına kıydığının resmi belgesidir’’ dedi.

Erdoğan, partisinin Aydın İstasyon Meydanı’ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, günün önemine değinerek, bugünün demokrasi tarihi açısından bir kırılma noktası olduğunu belirtti. Menderes’in suçunun ‘Yeter söz millettindir’ diyerek tek parti dönemine son vermek olduğunu dile getiren Erdoğan şöyle devam etti: “Milletin inançlarına sahip çıktı. CHP ezanı ‘Tanrı uludur, Tanrı uludur’a çevirdi, Menderes ‘Allahuekber, Allahuekber’e, aslına çevirdi, bu mu suç?’’ Adnan Menderes’in statükoya karşı çıktığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: “Çünkü CHP zulmüne karşı çıktı. Bu milletin emeğine, sofradaki ekmeğine, tarladaki pamuğuna, buğdayına musallat olan ama milletine tepeden bakan, aşağılayan, milleti adeta böcek gibi gören o CHP zihniyetine karşı çıktı. Bugün değişen bir şey var mı? CHP yine aynı CHP değil mi?‘’

Erdoğan, Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada ile ilgili projeler hazırladıklarını belirterek ustalık dönemlerinde ‘’Yaslı Ada’’ olmaktan çıkaracaklarını söyledi. Projenin avam çalışmasının bittiğini önümüzdeki hafta İstanbul’da tanıtımını yapacaklarını belirten Erdoğan “Kültür Turizm  Bakanlığına burayı devredeceğiz. Orası artık barışa, özgürlüklere, demokrasiye özlemi olan, düşüncesini, inancını sergileyenlerin el ele olacağı bir ada haline geliyor’’ dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?