banner39

28.04.2010, 02:12

Seçimler Irak'ı yine ateşe attı

Irak hükümeti yetkilileri, cuma günü meydana gelen patlamaları Kaide’nin gerçekleştirdiği fikrini yaymaya çalışsa da, ABD ve Irak güçleri ne zaman Kaide’den birilerini avlasa benzer sözleri duyan Iraklılar buna pek ikna olmadı.

Son patlamalar, seçimlerin üzerinden altı hafta geçmesine rağmen hükümet kurma trajedisinden henüz çıkılmamışken meydana geldi. Hükümeti kuracak anlaşma için partilerin ne kadar süreye ihtiyaç duyduğuna dair endişeli sorular sorulurken, aşırılıkçılar bir başka iç savaşın kıvılcımının çakılması için siyasi boşluğu kullanmaya çalışıyor.

Cuma patlamaları Kaide’nin hâlâ büyük darbeler vurabildiğini de gösterdi. Ayrıca birkaç gün önce Musul’da Sünnilerin tutulduğu gizli bir hapishanenin ortaya çıkarılması mezhep temelli gerginlikleri tırmandırdı. Birçoklarına göre Irak’ı saran kaos seçim sonuçları krizinin ve kapatılan Musul cezaeviyle ilgili tartışmanın yanı sıra, iktidarın Kaide’ye karşı başarı elde ettiği iddiasından kaynaklanıyor. Hükümette güvenlik meselesini ele alan önemli şahsiyetler de kaosun artmasına ve istikrarın engellenmesine destek olan dış gündemlere sahip.

Her patlama dalgasının ardından ABD’nin Irak’tan tam çekilme planlarının etkilenmediğini vurgulaması şartları daha da gerginleştiriyor. Geriye şu acı gerçek kalıyor: Kaide terör eylemlerini sürdürme gücüne hâlâ sahip. (Katar gazetesi Vatan, 26 Nisan 2010)

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?