banner39

Drim Nehri şiirle aktı / VİDEO

Yarım asrı aşkın süredir gerçekleşen Struga Şiir Akşamları çerçevesinde Makedonya'da her yıl 3 gün boyunca şiir okunuyor. Şiir sevdalısı bir kaç kişinin girişimiyle başlayan bu etkinlik, aynı zamanda kesintisiz olarak gerçekleştirilen tek uluslararası şiir festivali

Şiir Penceresi 05.09.2014, 11:33 05.09.2014, 11:33
Drim Nehri şiirle aktı / VİDEO

Yerli ve yabancı binlerce edebiyat aşığını Makedonya'da buluşturan, Struga Şiir Akşamları, bu yıl 53. kez düzenlendi. Festivale, dünyanın dört bir yanından 200'ün üzerinde şair katıldı.

Üç gün boyunca her akşam, Drim Nehri`nin kıyısında okunan şiirlerin yanı sıra, organizasyon kapsamında birçok sempozyum, fotoğraf sergisi ve farklı şehirlerde şiir dinletileri düzenlendi. Elli yılı aşkın süredir kesintisiz olarak gerçekleştirilen tek uluslararası şiir festivali ünvanına da sahip olan Struga Şiir Akşamları, bugüne kadar çok sayıda Türk şairi de ağırladı.

EN BÜYÜK ÖDÜL ALTIN ÇELENK

Festivale eski Yugoslavya ülkelerinin dışında diğer ülkelerden de katılımcıların dâhil olduğu 1966 yılından bu yana verilen en büyük ödül altın çelenk. Dünyaca ünlü yazarlara verilen ödüle 1974 yılında Fazıl Hüsnü Dağlarca da layık görüldü. Altın çelenk ödülünü ise bu yıl, Güney Koreli şair Koun aldı.

Bir grup şiir sevdalısının girişimiyle başlayan etkinlik kapsamında, 19. yüzyılda çağdaş Makedon şiirinin kurucuları olarak bilinen, Konstantin ve Dimitar Miladinov kardeşlerin adıyla, festivalin başlangıcından bu yana bir ödül de dağıtılıyor. En iyi şiir kitabına verilen Miladinovtsi ödülünün bu yılki sahibi Makedon şair Vera Ceykoska oldu.

STRUGA'NIN KÖPRÜLERİ GENÇ ŞAİRLER

2003 yılında, festivalin ödüllerine bir yenisi daha eklendi. Struga`nın Köprüleri adıyla, en iyi genç şairlere verilen ödülün sahibi, UNESCO`ya üye ülkelerin milli komisyonları tarafından belirleniyor ve ödül UNESCO adına veriliyor. Festivalin 2014 genç şair ödülünün sahibi ise, İngiliz şair Harry Man oldu.

Struga Şiir Buluşmaları kapsamında dünyanın dört bir yanından Makedonya'ya gelen şiir tutkunları, Struga şehrindeki ana programın dışında farklı etkinliklere de katıldı. Mısralara hayat veren şairler, ülkenin değişik şehirlerinde ve farklı mekânlarda şiirlerini seslendirdi. Makedonya'nın en önemli kültürel etkinliklerinden biri olan Struga Şiir Buluşmalarının bu yılki büyük ödülünün sahibi olan Koun, Cumhurbaşkanı George İvanov tarafından kabul edildi.

ŞİİR ÜLKESİNDE YAŞIYORUZ

Etkinliğin kapanışı ise başkent Üsküp’te düzenlenen şiir buluşmasıyla gerçekleşti. Konuk şairler, tarihi taş köprünün dibinde, Vardar Nehri'nin şırıltısı eşliğinde şiirlerini seslendirdi.

ABD'li şair Usha Akela, şiir akşamı hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bu akşam, etkinliğin son gecesinde burada buluşmak bizim açımızdan son derece duygusal bir olay. Bu altı günlük etkinlik için hepimiz farklı ülkelerden geldik. Ama hepimizin ortak ülkesi, şiir ülkesi.

Biz o ülkede arkadaşlık, anlayış, hoşgörü içinde yaşıyoruz. Şiir, her zaman için umudun bir göstergesi olmuştur. Bence sanatın amacı da bu. Şairler olarak biz, umutla yaşıyoruz. Şiirin dünyada önemli bir yeri var, bizim de her zaman bir yerimiz olacak."

BİZLER AVRASYA'NIN MANEVİ GÜCÜYÜZ

Makedonyalı şair Radovan Pavlovski ise şu sözleri sarf etti: “Yarım asrı aşkın bir süredir devam eden Struga Şiir Akşamları, uluslararası alanda önemli bir misyona sahip. Etkinlik sayesinde insanlar, dünya üzerindeki milli kültürleri, şiirleri dinleme ve onları tanıma fırsatı buluyor. Bu şiir köprülerinin Makedonya'da, Struga'da kuruluyor olması da benim için ayrıca önemli. Bizler aslında, Türkiye'yi de içine alan Avrasya'nın manevi gücüyüz.

Geçmişte büyük Türk milletinin, Türk şiirinin, artık ezbere bildiğimiz temsilcilerini de Struga şiir akşamlarında ağırladık. Ben de, etkinliğin başladığı 1960’lı yıllarda, Struga Şiir Akşamlarına ilk katılanlardan biriydim. Şiirlerimde yaratıcı ve hem fiziksel hem de ruhsal anlamda aktif olduğumu düşünüyorum. Öyle ki, her seferinde şiir yazmaya sanki yeni başlıyor gibiyim.”

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?