banner39

26.01.2010, 02:37

Sudan keşke 40 yıl önce bölünseydi...

Hartum'daki Amerikan elçiliğinin maslahatgüzarı yaklaşık iki yıl önce Sudan'ın güneyinin kuzeyden ayrılma tercihinin bölge nüfusunun yüzde 90'ının desteğini aldığını belirtmişti. Güney bölgesinin lideri Salva Kiir Mayardit'se sadece birkaç ay önce, güney halkının birleşik Sudan'da ikinci sınıf vatandaş olarak kalmayı istemiyorlarsa ayrılmayı seçmeleri gerektiğini ifade etmişti.

Kuzeydeki Sudanlıların Amerikalı diplo-matın gözlemini ve güneyli liderin çağrısını niçin şaşkınlıkla karşıladığını bilemiyorum. Zira güneyin ayrılması yönündeki çağrı yaklaşık yarım asır önce 1965'te, güneyli siyasi liderlerle kuzeyli liderleri bir araya getiren yuvarlak masa toplantısında su yüzüne çıkmıştı. Güneyli katılımcılar kuzeyle birliğin sürmesi, federasyon sistemi ve bağımsızlık seçenekleri üzerine bir referandum yapılmasını talep etmişlerdi. Karşı tarafa düşense, referandum fikrini reddetmek ve güney bölgesine birleşik Sudan dahilinde özerk yönetim verme önerisinin açıklanması olmuştu. Taraflar arasında anlaşma sağlana-maması sebebiyle toplantı başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Bu toplantının başarısız olmasıyla, 2005'te hükümetle güneyliler arasında imzalanan kalıcı barış anlaması arasında, çoğunluğunda güneyle kuzey arasında sert bir savaşın yaşandığı 40 yıl geçti. Bilindiği üzere, bu anlaşma güney halkının referandum yoluyla kendi geleceğini belirleme hakkını öngören temel bir madde içeriyordu.

Gelinen noktada sadece şunu söyleyebiliyoruz: Keşke kuzeyli liderler güneylilerin taleplerine 40 yıl önce olumlu karşılık verseydi. Böylelikle hem güneydeki hem de kuzeydeki halk 1965'te başlayıp yinelenerek devam eden savaşın acılarından kurtulmuş olurdu. Söz konusu barış anlaşmasının maddeleri doğrultusunda 2011'de güney Sudan'da referandum yapılacak. Hali hazırdaki göstergeler doğrultusunda baskın kanaat şöyle: Bu referandumdan ayrılma ve güneyde bağımsız bir devlet kurulması seçeneği çıkacak. Gözlemcileri üzerinde düşün-meye sevk eden can alıcı soru- lar varlığını koruyor. (Katar gazetesi Vatan, 25 Ocak 2010)

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?