18.04.2018, 11:58

Suriye bombardımanı sonrası Washington'daki tartışma

TRUMP’ın “Yakında Suriye’den çekiliriz” açıklaması Washington’da duyulunca tüm yönetim birimlerinde, “Ne oluyoruz, ne çekilmesi” tartışması ve şaşkınlığı yaşanmış. Çeşitli birimlerden, özellikle Pentagon’dan bunun olamayacağı mesajını alan Başkan Trump, “Olacak, hem de 48 saat içinde” diyerek tepki göstermiş.

Önemli birimlerin başındakiler ve danışmanları ortak tavır alarak “Belirli koşullar sağlandığında belki kısa vadede bir asker çekme olabilir, ama bunu 48 saat içinde yapmak bugüne kadar sahada kazanılmış her şeyin çökmesi, kaybedilmesi anlamına gelir” diyerek Trump’ı o kadar aceleci davranmaması için ikna etmeyi başarmışlar.

TARTIŞMA BİTMEDİ AKSİNE SERTLEŞİYOR

Suriye’den asker çekilmesine karşı olan birimler, Trump’ın istediği gibi 48 saat içinde bunun olmasını engelleseler de, yönetimin tüm birimlerinde başlayan Suriye tartışması henüz bitmedi, aksine daha da yoğunlaştı.

Savunma Bakanı Mattis, Suriye’den askerler kısa vadede çekildiği takdirde bunun DEAŞ’ın yeniden canlanması anlamına gelecek “ISIS 2.0” döneminin başlayacağını söylüyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise genelde Trump’ın “Sorunları uzaktan bombalayarak çözelim” ideolojsine inansa da şimdi çekilindiği takdirde İran’ın Beyrut’a kadar uzanacak kara koridoru projesinin hayata geçirileceğini ve İsrail’in büyük tehdit altında kalacağını söyleyerek çekilmeye karşı çıkıyor.

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?