banner39

21.03.2018, 14:02

Suriye kaç bin dolar eder?

Washington Post gazetesinin iddiasına göre, Trump Kral Selman’la Aralık ayında bir telefon görüşmesi yapmış ve ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi için Suudi Arabistan’dan 4 milyar dolar istemiş.

Yine aynı gazeteye göre, bu bilgi ABD’li yetkililerce doğrulanmış.

ABD’li yetkililer sözü, aslında dünya kamuoyu açısından fazla bir anlama sahip değil; zira kim hangi konuda yetkili, ne kadar yetkili, hatta bu yetkili hala yerinde duruyor mu türünden soruların yanıtları bulunmuyor. Bununla birlikte, yetkisi olan birileri bunu doğruladıysa ve Washington Post gibi ciddi bir gazete de bunu haber yaptıysa, içeriği doğru kabul etmek uygun olabilir.

İddiaya göre, Trump DEAŞ ile mücadelede sona yaklaşıldığı için Suriye’de kalmaya fazla gerek olmadığını söylemiş. Bu konuda Trump haklı, zira son aylarda DEAŞ ile ilgili hiçbir konu haber olmuş değil. DEAŞ’la mücadelede hangi aşamaya gelindi, nerelerden geri püskürtüldü, DEAŞ'lılar buharlaşmadığına göre nerelere gitti, pek bilinemiyor.

Bununla birlikte, Trump artık mücadelede epeyce yol kat edildi ve ABD’nin eve dönme vakti geldi derken, Pentagon Afrin harekatının DEAŞ’la mücadeleyi zayıflattığını ileri sürüyor.

Suudi Arabistan: Gitme!

Yazının tamamı için TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?