banner15

Akın İpek Londra'da yakalandı

Akın İpek, İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün yakalandı. Londra polisi tarafından gözaltına alınan Akın İpek'in şu an ev hapsinde tutulduğu ve pasaportuna el konulduğu açıklandı

Akın İpek Londra'da yakalandı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Hakkında FETÖ üyeliği suçlamasıyla dava açılan iş adamı Akın İpek, İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün yakalandı. Londra polisi tarafından gözaltına alınan Akın İpek'in şu an ev hapsinde tutuluyor.

İngiliz Mahkemesi, Türkiye'nin iadesini talep ettiği firari FETÖ sanığı Hamdi Akın İpek'in yargı süreci boyunca ülkeden ayrılmamasına karar verdi

Edinilen bilgiye göre FETÖ'nün firari sanığı İpek'in iadesine yönelik Türkiye'nin talebi, İngiliz Dışişleri Bakanlığının onayı ile yargıya havale edildi. Bu çerçevede mayısta yakalanan İpek'i mahkeme 50 bin sterlin kefaletle serbest bırakırken, ülkeyi terk etmesini önlemeye yönelik pasaportuna el koydu.

Karara göre İpek yargılama boyunca yurt dışına çıkmasına imkan verecek herhangi bir seyahat belgesi için başvuramayacak, mahkemeye bildirdiği adresten başka bir yerde ikamet edemeyecek ve cep telefonunu 24 saat boyunca ulaşılır olmasını sağlayacak biçimde açık tutacak.

İngiltere'de kefaletle serbest bırakma yaygın başvurulan uygulama niteliği taşıyor. Bu koşulla serbest bırakılan sanıklar, yargılama süresince her geceyi ikamet adreslerinde geçirmek zorunda bırakılıyor.

İngiltere'de iade talepleri Dışişleri Bakanının onayı ile mahkemeye sevk ediliyor. Mahkemenin yakalama ve iade talebini yerinde bulması halinde de karar yine Dışişleri Bakanının kararı ile uygulanıyor.

Koza-İpek Holding, FETÖ'nün en büyük finans kuruluşlarından biri olarak değerlendiriliyordu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı. 25 Ekim 2015'te kayyum atandı. Çok sayıda isim hakkında gözaltı kararı verildi. Ancak Akın İpek operasyon öncesinde çoktan İngiltere'ye gitmişti. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi hemen iade talepnamesi hazırladı ve İngiltere'ye gönderdi.

Yaklaşık 3 yıl sonra Akın İpek ile ilgili gelişmeler peşpeşe yaşanmaya başladı. Tam da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta gerçekleştirdiği Londra ziyaretinin ardından İngiliz Mahkemesi, Akın İpek hakkındaki iade talebini yerinde buldu. Akın İpek, gözaltına alındı, mahkemeye çıkarıldı. Bazı yükümlülükler kapsamında da serbest bırakıldı. İpek, 50 bin pound nakdi kefalet ödedi.

Yükümlülüklerin aksine hareket etmesi halinde tutuklanacak ve tüm mal varlığına el konulacak. İpek'in pasaportuna da el konuldu ve başka bir pasaport alması yasaklandı. Cep telefonunu 24 saat açık tutması istenilen İpek'in iş seyahatleri de dahil olmak üzere Londra'dan ayrılmaması, evinden başka bir yerde geceyi geçirmemesi hükme bağlandı. İngiliz Mahkemesi İpek'in iade edilip edilmeyeceğine ise eylül ayında yapacağı duruşma sonunda karar verecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 15:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48