banner39

Batman Veysel Karani İmam Hatip Ortaokulu'nda güzel şeyler oluyor

Batman Veysel Karani İmam Hatip Ortaokulu’ndaki faaliyetler klasik imam hatip ön yargısını kıracak cinsten. Öğrencilerin çalışmaları görenleri hem gururlandırıyor hem de duygulandırıyor. Yetenekli, çalışkan, gayretli öğrenciler başarılı projeler geliştiriyor ve böylelikle hem akademik hem de bilimsel çalışmalar yapıp birbirinden güzel eserler ve projeler ortaya çıkartıyorlar. Bu projelerden biri ‘BEN DE YAPABİLİRİM’ özgüven projesi.

Genel 29.08.2019, 00:05 29.08.2019, 09:19
Batman Veysel Karani İmam Hatip Ortaokulu'nda güzel şeyler oluyor

Batman Veysel Karani imam Hatip Ortaokulunda öğrencilere özel yeteneklerinin farkındalığını oluşturmak amacıyla ‘'Ben de yapabilirim'' adıyla bir proje gerçekleştirildi. Projeyle, ülkemizin mümtaz ve örnek teşkil edebilecek, sanat, edebiyat, bilim, İslam tarihi, spor ve tıp alanında otorite olan insanların fotoğraflarının ortasında, öğrencilerinin kendilerini görebilecekleri dev bir ayna yerleştirerek kendilerinin de bu tür insanlardan ilham alabilecekleri anlatıldı. Bu projede öğrencilerin sanat, bilim ve ilim insanların hangi özelliklerinden dolayı meşhur oldukları ve insanlığa ne şekilde fayda sağladıklarını gördükten sonra bu bilge insanların portrelerinin tam ortasına yerleştirilen aynayla kendilerini görmeleri amaçlandı.

Panoyu ziyaret eden öğrencilerden Hayrunnisa Savaş, ‘’ Bu projede buluşları gördükten sonra örnek şahsiyetlerden etkilendim, tam ortada kendimi gördüm. ‘Acaba ben de bir şey yapabilir miyim?’ sorusunu kendime sordum.’’ Dedi.

Veysel Sayar adlı öğrenci de ‘’Kendini kanıtlamış insanların arasında kendimi görmem bana özgüven ve inanç verdi. Ben de yapabilirim.’’ Dedi. Melek Acar adlı öğrenci de ‘’Okula girince duvardaki bu projeyi gördüm ve merak ettim. Önüne geçip büyük sanatçı bilge ve alim insanların hayatlarını okudum. Tam ortada kendimi gördüm ve etkilendim. Bu projeyi hayata geçiren herkese teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

Batman Veysel Karani İmam Hatip Ortaokulu’ndaki ‘’Ben de yapabilirim’’ projesinde çocuklar tarafından örnek alınan isimlerden biri olan görsel sanatçısı Ahmet Güneştekin’in, ‘’Çok gururlandım ve duygulandım. İmam Hatip öğrencileri sanat ve bilim insanlarını rol model görüyorlar. Bu bütün ön yargılara ders olmalı. İmam hatip okullarının oluşumundan kaynaklanan nedenlerle ve dinsel felsefesinden dolayı muhafazakâr bir imajları oluşuyor ister istemez. Çocukların bilim, sanat ve sporda öne çıkmış kişileri örnek alarak bir proje üretmeleri oldukça umut verici ve böyle bir içerikle enstalasyon yapma düşüncesi çok güzel. Gençlere rol model olmak da bana her zaman gurur vermiştir.'' dedi. Projeden, okuldaki öğretmenlerden biri enstalasyonun fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaşınca haberdar olduğunu belirten Güneştekin, Batman’a Çağdaş Sanat Müzesi açmayı planladıklarını bu sebepten de zaman zaman gittiğini bu ay içinde de ilk fırsatta gideceğini söyledi. Ünlü sanatçı Güneştekin, ''Okulun olduğu 19 Mayıs mahallesi çok iyi bildiğim, çocukluğumun geçtiği sokaklar. Benim için anlamı çok büyük.'' dedi.

Veysel Karani İmam Hatip Ortaokulu tam bir bilim, ilim, irfan yuvası. Öğrenciler hem maddi hem de manevi anlamda kendilerini de okullarını da oldukça geliştirmişler.

Okul kendini hali hazırda ‘’eğitim ve öğretim hizmetlerini çağdaş ölçütler doğrultusunda yürüten, sürekli gelişen, nitelikli ve yenilikçi bir kurum’’ olarak tanımlıyor.

Mutlu, özgüvenli, başarılı, ilkeli, duyarlı, açık fikirli, araştıran, sorgulayan, iletişim becerileri gelişmiş, öz değerlendirme yapabilen, işbirliğine yakın, yaratıcı ve eleştirel düşünen, öğrenmeye ve yeniliğe açık, entellektüel, cesaretli, çok yönlü gelişime açık, ulusal kültürünü özümsemiş, küresel düşünebilen bireyler yetiştirmeyi misyon edinen Veysel Karani İmam Hatip Ortaokulu’nun başarıları misyonunu kanıtlar nitelikte.

Arapça yarışmalarında; şarkı dalında ezan okumada, il 1.likleri, hikaye canlandırmada ve şiir dalında il 2.likleri, değerler eğitiminde il 3.lüğü, Sade soda dergisi Sınavı’nda il 2.liği elde etmiş. 2017 TEOG’da bir öğrencileri tüm soruları doğru cevaplayarak okulun gurur kaynaklarından biri olmuş. Batman Veysel Karani İmam Hatip Ortaokulu’nun ayrıca Kitap Kurdu yarışmasında Batman´da ilk 10’nun içinde 8 öğrencisi bulunuyor.

Bugüne dek yaptıkları etkinlikler ve el birliği ile okullarını güzelleştirme çabaları herkese örnek olacak nitelikte. Kur'an-ı Kerim’e geçiş törenleri, fidan dikimi, uçurtma şenliği, değerler eğitimi, resim sergileri, hat sanatı çalışmaları, müzik sınıfı, Türkçe Sokağı, TÜBİTAK bilim fuarı okulun etkinliklerinden birkaçı.

2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında Eğitim-Öğretime başlayan İmam Hatip’in ‘’Ben de yapabilirim’’ projesinin sahibi genç müdürü Mehmet Siraç Dadak, 1979 Batman Kozluk doğumlu. İlkokulu Kozlukta, Ortaokulu ve liseyi Batman İmam Hatip Lisesine okudu. 2002 Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olup 2008 senesinden bu yana çeşitli okullarda yöneticilik yapıyor.

Batman Veysel Karani İmam Hatip Ortaokulu’nun 600 öğrenci ve 36 da öğretmeni bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?