banner39

Camilerin taburelerle kiliseye benzetilmesine tepkiler artıyor

Son günlerde tartışma konusu haline gelen 'camide sandalyeli namaz' tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar, "Saatlerce sokakta, alışveriş merkezlerinde gezerken ayakları ağrımayanlar, camiye gelince 'Belimiz, dizimiz ağrıyor' diyor. Bu uygun değil" ifadelerini kullandı.

Genel 10.11.2019, 10:16
Camilerin taburelerle kiliseye benzetilmesine tepkiler artıyor

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in "Yakında cami içlerinde salon takımları görmeye mi başlayacağız?" tepkisinin üzerinden başlattığı namaza tartışması büyüyor.

Avdagiç'in İstanbul Ortaköy'deki Teşrifatçı Hacı Mahmut Camisi içerisindeki sandalyeleri gösteren fotoğrafı sosyal medyada paylaşması üzerine 'sandalyeli namaz' tartışması yaşanmıştı.

Türkiye gazetesinden Damla Peker’in haberine göre; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uyarılarına rağmen, sandalye, tabure hatta özel banklar üzerinde namaz kılanların sayısının artması başta cami cemaatleri olmak üzere toplumu rahatsız ediyor.

Konuyu değerlendiren Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar, Diyanet’in daha önce istisnai durumlar dışında sandalyede namaz kılınmasının doğru olmadığına yönelik fetva verdiğini, ancak kimsenin bunu dinlemediğini söyledi. Camide ibadet etme şekillerinin herkes tarafından bilindiğini kaydeden Bayraktutar “Sağlıklı insanların ayakta namazı kılmaları dinimizin emridir. Ayaklarından rahatsız olanlar oturarak ayaklarını kıbleye doğru yönelterek namaz kılmaları gerekir. Uygun olan budur” dedi.

Din görevlilerinin de bu konudan muzdarip olduğunu ifade eden Mehmet Bayraktutar “Bu durum artık bir alışkanlık hâline geldi. İmam arkadaşlar bu sandalyeleri ve tabureleri kaldıramıyor. Çünkü insanlar baskı yapıyorlar. Saatlerce sokakta, alışveriş merkezlerinde gezerken ayakları ağrımayanlar, camiye gelince ‘belimiz, dizimiz ağrıyor’ diyor. Bu uygun değil. Artık burada bir suiistimal var. Bunun engellenmesi lazım” diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulunun bu konuyu çok iyi irdelemesi gerektiğinin altını çizen Bayraktutar “Bu konu sık sık gündemde tutulmalı. Yeni bir namaz modeli oluşturulmamalı. Namaz, nasıl kılınacak bellidir. Peygamber efendimiz tarif etmiştir. Bunun başka bir tarifi yoktur” ifadesini kullandı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
52/1Afyonlu 2 yıl önce
evet imzamı atarım buBAYRAKTUTAR ARKADAŞIMIZI TEPRİK EDERİM HATDA BEN İMAMLA BEREBER YAPTIK AMA PARALI ZENGİNİN BİRİ TEKRARDAN KOYDURMUŞ BEN NEDEN DİYE SORDUM SANA SONRA ANLATIRIM DEDİ HALADAHA ANLATAÇAK?YANİ CAMİYE YARDIM YAPANBİR ERMENİ?=YAHUDI DEN DÖNMELER HERTÜRLÜ İSLAM DIŞI CAMİLERDE YAPTIRTIYORLAR?HEMEN BASKI ZATEN HERYERDE BU MEVÇUT YANİ KENDİNİ SADDE MÜS.GÖSTERENLER HERTÜRLÜ İSLAMDIŞI HARAKETOLSUN HERTÜRLÜ PİSLİK DERİM BEN YAPTIRTIYORLAR?YANİ ""HZ.MEHDİ AS.GELİNÇE BUNLARI GÖREÇEĞİZ İŞALLAH HELE İMAMLARLA MEZİNLERİDE???
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?