banner39

Çavuşoğlu, İdlib konusunda İran ve Rusya'yı yalanladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yaşanan İdlib'teki TSK konvoyuna saldırı ile ilgili, "Rusya ve İran'ın özellikle oradan (İdlib) taciz geliyor iddiası doğru değil." dedi

Genel 20.08.2019, 14:02 20.08.2019, 16:45
Çavuşoğlu, İdlib konusunda İran ve Rusya'yı yalanladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenliyor. "El Salvador Ankara’da büyük elçilik açmak istiyor. Bizde açılacak büyükelçilik olarak her türlü desteği vereceğiz. Biz de El Salvador'da büyükelçilik açacağız." diyen Çavuşoğlu'nun ana gündemi dün İdlib'te yaşanan TSK konvoyuna saldırı idi.

Çavuşoğlu yalanladı: "Rusya ve İran'ın özellikle oradan taciz geliyor iddiası doğru değil."

Çavuşoğlu konuşmasında, "Özellikle rejim ve muhalefet arasında devam eden Astana müzakereleri ve zorla alıkonulan insanların değişimine benzer adımların atılması Suriye'nin geleceği için önemli bir çözüm. Rusya ve İran'ın özellikle oradan taciz geliyor iddiası doğru değil. İdlib ile ilgili adımları konuşurken bu saldırıların ancak felakete yol açabileceğini anlatıyoruz, anlatmaya çalışıyoruz. Burası siyasi çözüm açısından da önemlidir. 9. gözlem noktasını koruyacak konvoyumuza dün bir ateş açıldı ve 3 sivil öldü biliyorsunuz. Ardından Rus muhattaplarımızla da temasa geçtik. Gerek olursa Sayın Lavrov ile ben de görüşürüm. Bir an önce siyasi sürece ve diğer konulara odaklanmamız lazım ve buna yönelik çabalarımızı da artıracağız." dedi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasında dikkat çeken belli başlı cümleler şu şekilde:

"(İdlib'deki) 9. gözlem noktasını başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok"

"(Güvenli bölge mutabakatı) ABD’nin ikinci Münbiç sürecini işletmesine müsaade etmeyeceğiz"

 "(Suriye'de TSK konvoyuna saldırı) Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız"

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?