banner39

Ekinoksun ilk güneşi Fakirullah'ın türbesine

Her yıl, gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde, yeni doğan güneşin ilk ışıkları pencere boşluğundan geçip türbe kulesinin penceresine, oradan da kırılarak İbrahim Hakkı Efendi'nin, hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'ne ait sandukanın baş tarafına düşüyor.

Genel 23.09.2019, 15:25 23.09.2019, 15:39
Ekinoksun ilk güneşi Fakirullah'ın türbesine

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Siirt'in Tillo beldesinde, İbrahim Hakkı Efendi'nin, hocası İsmail Fakirullah Hazretleri için 250 yıl önce bulduğu ışık düzeneğiyle meydana gelen ilginç güneş hadisesi, bu sabah güneş doğarken bir kez daha gerçekleşti. Her yıl 21 Mart ve 23 Eylül'de yaşanan olayda; gece ve gündüz süresinin eşit olduğu bu zamanlarda, İbrahim Hakkı Hazretleri tarafından hocası için yapılan düzenekle güneş, doğarken ilk ışıklarını İsmail Fakirullah Hazretleri'nin kabrinin başucuna vuruyor.

İbrahim Hakkı Hazretleri'nin, 'Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim' diyerek yaptırdığı düzenek ile beldede bugün doğan güneşin ilk ışıklarını İsmail Fakirullah Hazretlerinin türbesinin başucuna vurması, düzenlenen programla binlerce kişi tarafından izlendi. Etkinliğe, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Sabah namazının ardından Siirt'in Aydınlar (Tillo) ilçesinde bulunan türbe, yurdun dört bir tarafından gelen vatandaşlar tarafından doldu. Türbenin küçük olması nedeniyle çok az kişi içeride izleme imkanı buldu. Türbenin avlusunda ve Tillo meydanına LED ekran kuruldu. Güneşin ilk ışıklarının İsmail Fakirullah Hazretleri'nin türbesinin başucuna yansıması anında binlerce vatandaş salavatlar getirdi.

Her yıl 21 Mart ve 23 Eylül'de yani ekinoks tarihlerinde ışık hadisesi gerçekleşiyor. Işık hadisesinin mimarı İbrahim Hakkı Hazretleri. İbrahim Hakkı Hazretleri, Tillo'da kendisini yetiştiren hocası İsmail Fakirullah 1734 yılında vefat etmesinin ardından çok üzülmüş ve hocasına duyduğu derin saygıyı ifade etmek için hocasına, yan tarafında bir kule bulunan bir türbe ve Tillo'nun yaklaşık 3 kilometre uzağında bir tepe üzerinde, ortasında 40×50 santimetrelik açık bir pencerinin de bulunduğu taştan bir duvar inşa eder. Güneş, 21 Mart ve 23 Eylül'de bu duvarın ardından doğmaktadır. Duvardaki pencereden giren güneş ışığı, 3 kilometre ilerideki türbenin kulesine, oradan da kırılarak türbenin penceresinden içeri girer ve hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatır.

İbrahim Hakkı Hazretleri, yaptığı ışık hadisesi ile ilgili olarak, "Yeni yılda doğan güneş, ilk olarak hocamın başucunu aydınlatmazsa, ben o güneşi neyleyim?" diyerek, hocasına olan saygısını göstermiş ve astronomi ve mimari açıdan büyük bir bilim harikasına imza atmıştı. Her yıl 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde gerçekleşen bu hadise, 1960'lı yıllarda türbenin onarılması sırasında bir pencerenin yerinin kaydırılması ile bozulmuştu. Geçtiğimiz yıllarda yapılan onarımdan sonra aynı ışık hadisesi yeniden gerçekleşmeye başladı.

EKİNOKS NEDİR?

Güneş ışınlarının her senenin 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşmesiyle, her yerde gece ve gündüzler eşit olmasına ekinoks deniyor.

Kuzey Yarıkürede yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksudur. Güney Yarıkürede yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu - 23 Eylül İlkbahar Ekinoksudur.

banner53
Yorumlar (1)
Hüsamettin ŞENER 8 yıl önce
Türk İnsanı Dünyada Eşitlik ve adaleti temsil etsin diye bu bilimselliği değerlendirmiş.Yoksa en uzun gün ışığını düşürürdü 21 hariranda Hocasının üstüne.www.depremerkenuyari.com
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?