banner39

Ezanın aslı ile okunuşunun 69'ncu yıl dönümünde TGTV'den bildiri

TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut ezanın aslına dönüşünün 69. yıl dönümü dolayısıyla bir bildiri yayınladı

Genel 15.06.2019, 16:14 15.06.2019, 16:23
Ezanın aslı ile okunuşunun 69'ncu yıl dönümünde TGTV'den bildiri

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV)  ezanın aslına dönüşünün 69. yıl dönümü dolayısıyla bir bildiri yayınladı. Bildiride şunlara dikkat çekildi.

Birlik-beraberliğimizin, bağımsızlığımızın ve dinimizin sembolü olan Ezan-ı Muhammedî, dinde reform çalışmaları adı altında 30 Ocak 1932 tarihinde CHP tarafından çıkartılan kanunla Arapça okunması yasaklanarak, Türkçe okunması mecburiyeti getirilmişti. Millet talep etmediği halde, tek parti yönetimi (CHP) tarafından çıkartılan ve şiddetle 18 yıl boyunca uygulanan Türkçe ezan, yürekleri burkmuş, camilerimizi mahzun bırakmış, şüheda ruhunu incitmiştir.
 
Demokrat Parti, 14 Mayıs 1950 seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazanmasından sonra, milletin beklentisine cevap vermek için, ilk icraat olarak 16 Haziran 1950 yılında  ezanın aslına uygun olan şekli ile Arapça okumasına serbestlik getirmiştir. 
 
Cumhuriyet döneminin uzun baskılı yıllarından sonra, ezanın aslına uygun okunuşuna iade edilişinin 69. yıldönümünü idrak etmekteyiz. Milletimize, din ve inanç özgürlüğü sağlayan bu düzenlemeyi yapanları, başta rahmetli Adnan Menderes olmak üzere   rahmetle anıyor, bir kere daha şükranlarımızı sunuyoruz.  
 
Ezan, tartışmasız, dini bir simgedir. Her türlü ideolojinin ve siyasetin üstündedir. Ezan-ı Muhammedî, peygamberimizin tasvibi, Kur’an kerimin “biz senin şanını yükselttik” ifadeleri ile olan tasdiki neticesinde namaza çağıran davettir.
 
“Ezan Müslümanlar için bir hürriyet beratı, güftesi değiştirilemez bir istiklal marşıdır. Ezanın dinmesi esaretin (ilk canlı) ifadesidir. Ezansız bir İslam (cemiyeti, müminler) diyarı düşünülemez.
 
Ezan Müslümanların ortak değeridir. Müslümanları temsil etmektedir. Ezan, müminlerin istiklal marşıdır. Ezan İslam dünyasının ortak mirasıdır. Asli yapısı değiştirilemez, cihanşümuldür.
 
Ezan, milletimizin birliğinin ve milli şuurun bir ifadesidir. Manevi şahsiyetinin, hatırasının ve kutsiyetinin aşındırılmasına yönelik maksatlı ve kışkırtıcı uygulamalara, milletimiz asla izin vermeyecektir.
 
Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı olarak, ezanın aslına uygun okunuşuna iade edilişinin 69.yıldönümünde, milletimizin din ve inanç hürriyeti için, her türlü sıkıntılara katlanan ve canı pahasına da olsa bu mücadeleden asla geri dönmemiş ve dönmeyecek devlet büyüklerimizi minnetle yâd ediyor ve her daim destekçileri olacağımızı, Kamuoyuna saygıyla sunuyoruz.

TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı
Av. Hamza Akbulut

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?