banner39

Faslı alim Yakubi'den Sahih-i Buharî sema' meclisi

Fas'lı hadis âlimi el-Yakubî el-Hasenî, Fatih Edirnekapı Mihrimah Sultan Camiinde Sahih-i Buharî sema' meclisini başlattı. Bugün Buhârî-i Şerîf meclisinin üçüncü günü

Genel 24.08.2019, 09:38 24.08.2019, 10:01
Faslı alim Yakubi'den Sahih-i Buharî sema' meclisi

Fas'lı hadis âlimi Şeyh Muhammed Ebul.Hüda el-Yakubî el-Hasenî, Sahih-i Buharî sema' meclisini başlattı. 22.Agustos.2019 Perşembe saat 08.00’de başlayan ve on gün sürecek olan Sahih-i Buharî okumalarının 1.Eylül kapanış meclisi ile sona ereceği belirtildi.

Her gün 08.00- 14.30 ve 17.15-21.30 arası İstanbul Fatih Edirnekapı Mihrimah Sultan Camiindeki hadis dersinin kadın-erkek, genç-yaşlı herkese açık olduğu ifade edildi..

Tarihteki hadis meclislerini hatırlatan bu on günlük hadis semâ meclislerinde 7 bin 275 hadisten meydana gelen Sahih-i Buharî'nin tamamı okunmakta, çok çok kısa Arapça açıklamalar olsa da, Türkçe açıklama yapılmamakta. Derste Sultan Abdülhamid zamanında Ezher alimlerinin tahkikiyle basılan, nüsha farklıklıkları haşiyede  belirtilen, Sahih-i Buharî metni Yûnînî rivayeti takip edilmektedir.

Derslere yaklaşık 300'ü kadın, yerli-yabancı toplam bin talebenin katıldığı bildirildi.

 "Manevî yönü bariz olan bugünkü ilk derse katıldım. Rabbim hayırlı ve mübarek eylesin." diyen Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Halil İbrahim Kutlay her zaman bulunmayacak olan bu fırsat konusunda ilgililere çağrıda bulundu.

Şeyh Muhammed el-Yakubi, günümüzdeki en âli isnadlara sahip olan bir muhaddistir. En kısa rivayet zincirinde, kendisi ve İmam Buharî ile arasında her biri İslam tarihinde zamanının meşhur muhaddislerinden olmak üzere yalnızca 15 ravi vardır.  Dünyanın her köşesinden talebe ve âlimler kendisinden müselsel hadisleri duymak ve hadis rivayetinde icazet almak için seyahat etmekte ve derslerine katılmaktadır. Kendisinden Sahîh-i Buhârî'yi dinlemek, en âli isnada bağlanmak ve icazet almanın onuru, ilim taliplerinin kıymetini bilip kaçırmayacakları bir fırsattır.

Hz. Peygamber'e salavatlar getirildiği ve isminin anıldığı bu nurlu meclis, sadece ilim talebelerine yönelik değil; bilakis Hz. Peygamber sevgisini göğsünde taşıyan her Müslüman için bir teberrük ve hidayet vesilesidir. Sünnet-i seniyyenin asırlar boyunca intikaline vesile olan Sahîh-i Buhârî hatimleri, aynı zamanda Efendimiz Muhammed'e (sas) olan bağlılığımızı tazeleyecektir.

NOT: 1 Eylül’de gerçekleşecek hatim programı canlı yayınla verilecek. Ayrıntılı bilgi için buhariserif.com adresini veya programın sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

"Bir âlimin (ilim okuttuğu) meclisinde, (ilim tahsil etmek veya dinlemek için) hazır bulunmak, bin rek'at namaz kılmaktan, bin hastayı ziyaret etmekten ve bin cenaze na mazında hazır bulunmaktan daha faziletlidir." (İhyâ-u ulûmu'd-dîn, İlim Öğrenmenin Fazileti)

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (3)
Merve Aydın Doğan 3 yıl önce
Rabbimize ne kadar şükretsek azdır Elhamdulillah .bizlere nasiplendiren Rabbimize sonsuz şükğrler olsun
Sema oğuztürk 3 yıl önce
Allah hepsinden razı olsun sayılarını arttırsın inşaAllah.
Abdülaziz Yaşar KÖPÜLÜ 3 yıl önce
Rabbim ümmet i Muhammed in ve İslam aleminin birlik ve diriliğine vesile eylesin.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?