banner39

İlahiyat fakültelerinde İranlı uzmanlar fıkıh dersi verecek iddiası

Türkiye ile İran arasında imzalanan 18 maddelik anlaşmanın "dini kitapların tercümesini ve yayınlanmasını, çeşitli etkinlikler tertip edilmesini ve Türkiye'deki ilahiyat fakültelerinde İranlı uzmanlar tarafından İslam fıkhı dersleri verilmesini kapsadığını" belirtildi.

Genel 30.12.2019, 14:54 31.12.2019, 13:38
İlahiyat fakültelerinde İranlı uzmanlar fıkıh dersi verecek iddiası

Türkiye ile İran arasında dini işbirliği anlaşması Ankara'da imzalandı.

26 Aralık'ta başkent Ankara'da bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve İran İslam Cumhuriyeti İslami Kültür ve İletişim Kurum Başkanı Ebuzer İbrahimi Türkmen anlaşmayı imzaladı.

Taraflar, İslam dünyasında devam eden problemlere değinirken, "İslam ülkeleri arasında işbirliğine ve aşırıcılığa karşı mücadelenin önemine" dikkat çekti.

İmzalanan anlaşmaya dair Diyanet'in resmi internet sitesinde herhangi bir bilgiye yer verilmezken, ayrıntılar İranlı medya organlarınca paylaşıldı.

Anlaşma neleri kapsıyor?

İran devletine bağlı Press TV ve Fars News tarafından aktarılan bilgilere göre, Ebuzer İbrahimi Türkmen, anlaşmanın ayrıntılarını basınla paylaştı.

Türkmen, Türkiye ile İran arasında imzalanan 18 maddelik anlaşmanın "dini kitapların tercümesini ve yayınlanmasını, çeşitli etkinlikler tertip edilmesini ve Türkiye'deki ilahiyat fakültelerinde İranlı uzmanlar tarafından İslam fıkhı dersleri verilmesini kapsadığını" belirtti.

Kaynak: Mepa News

banner53
Yorumlar (2)
Çaresiz vatandaş 1 yıl önce
Şii inancı ve uygulamaları ile sunnilerinki zaten birebir aynı.vatandaş olarak sakınca görmüyorum.sadece merakımla ülke nereye gidiyor sonucunu bekliyorum.
Davuthan 12 ay önce
Hiç bişey bilmedne yorum yapmak :) Şii ne sünni ne bilmiyosan bi sus konuşma
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?