banner39

İmam Hatipli öğrenciler doğanın ve gezinin tadını çıkardı

Yüzlerce öğrenci ÖNDER İmam Hatipliler Derneği aracılığıyla hem doğanın güzel yönleri hem de balkanlar ile tanıştı. İmam Hatip Liseli 244 öğrenci Samsun'a ve Kastamonu’da doğayla içiçe bir kamp yaparken, 35 öğrenci ise Balkan turunda çok sayıda ülkeyi gezdi.

Genel 07.08.2018, 17:06 07.08.2018, 17:11
İmam Hatipli öğrenciler doğanın ve gezinin tadını çıkardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, İmam Hatipli gençleri hem eğlendiriyor hem öğretiyor. Bu kapsamda 244 öğrenci 19. Kardeşim Dedim Kampında 5 gün doğayla içiçe oldu. 35 öğrenci ise 6 günde balkanları baştan başa gezdi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen 19. Kardeşim Dedim Kampı imam hatipli öğrencileri ağırladı. Türkiye'nin farklı illerinden Samsun'a ve Kastamonu’ya gelen imam hatipli öğrenciler bilgi, tecrübe ve hikâyelerini birbirleriyle paylaşma fırsatını yakaladı. Ufuklarını açan etkinlik, seminer ve gezilere katıldılar. 5 gün süren kamp boyunca 167 kız öğrenci Samsun Nebiyan’da 177 erkek öğrenci Kastamonu Kadıdağı’nda yaz tatilini mükemmel bir şekilde değerlendirdi. Kardeşim Dedim 19 Kampı öncü birliklerin kamp alanına ulaşıp son kontrolleri yapmasıyla startını verdi.

CELALEDDİN ÖKTEN OKUMASI İLE BAŞLADI

Samsun Nebiyan’da gerçekleştirilen kız kampı tanışma oyunlarıyla başladı ve liderler kendilerini tanıttı. Örnek ve Önder kişiliğiyle Hz. Aişe’nin (r.a.) hayatı kamp giriş konusu olarak ele alındı. Sabah namazıyla kalpleri, sabah yürüyüşle bedenleri huzur bulan öğrenciler güne enerji dolu başladılar. Zihni açan "Bir Güzel İnsan Celaleddin Ökten" kitap okuması yapıldıktan sonra Genç ÖNDER Başkanı Resul Çiftçi Nebiyan Kamp alanını ziyaret etti, "İz Bırakanlar; Celal Hoca" başlıklı konuşmasını gerçekleştirerek öğrencilerle hasbihalde bulundu.

KUŞLARIN SESİ TERAPİSİ

Muhteşem bir doğa ortamında etkinlikten etkinliğe koşan öğrenciler mangala, okçuluk ve matrak oyunlarıyla istasyon dönüşümlerini tamamladı. Doğa gezisi ile "kuşların sesi" terapisini gerçekleştirdi. Kampı ziyarete gelen Gençlik Kampları Genel Müdür Yardımcısı Tayyip Kahyaoğlu öğrencilerle hasbihalde bulundu. Kampa gelen Samsun Valisi Osman Kaymak, etkinlikler hakkında bilgi alırken liderlerle hasbihalde bulundu.

VAPURLA KARADENİZ TURU YAPILDI

Davranış Bilimleri ve NLP Uzmanı Fatih Abadi interaktif bir şekilde gerçekleştirdiği söyleşisinde "tercihlerimiz aslında ne anlama gelir, hangi hareketimiz neyi ima ediyor" gibi sorulara cevap verdi. Kampın üçüncü gününde gerçekleştirilen şehir gezisinde: Amisos Tepesi, Bandırma Vapuru, Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Kurtuluş Yolu, Hayvanat Bahçesi ve Amazon Köyü ziyaret edildi. Ardından Karadeniz'in eşsiz dalgaları bir vapur turuyla temaşa edildi.
Kampın 4. gününde Dr. İhsan Şenocak "İslam'ın Kızı" konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Öğrencilerin sorularını cevaplayan Dr. İhsan Şenocak öğrencilere kitap hediyesinde bulundu.

KARDEŞLİK PASTASI KESİLDİ

Geleneksel kapanış programı, Kardeşlik Gecesi, Samimder Başkanı İrfan Yetik ve 19 Mayıs Üniversitesi’nden ve Samimder Yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Salih Kesgin’in teşrifleriyle başladı. Yetik ve Kesgin’in konuşmalarının ardından öğrencilerin hazırladığı tiyatro gösterisi, koro, işaret dili gösterisi ve şiir okumaları gerçekleştirildi. Geleneksel kamp ateşi yakılarak Kardeşlik pastasının kesilmesiyle Kardeşim Dedim Kız Kampı nihayete erdi.

Kastamonu Kadıdağı erkek kampında paintball, okçuluk, macera parkuru ve matrak oyunlarının istasyon dönüşümleri tamamlandı. Kampın ikinci günü Genç ÖNDER Başkanı Resul Çiftçi kamp alanını ziyaret ederken Başkan Vekili Abdullah Yusuf Arslan ‘Bir Oda Dolusu Adam’ konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Kampın üçüncü günü Kastamonu şehri gezilerek Nusrullah ve Yılanlı Camiileri ziyaret edildi. Şehir gezisinin ardından At çiftliğinde binicilik etkinliği gerçekleştirildi. Kastamonu Kadıdağı Erkek Kampı Genç ÖNDER Urfa ekibinin katkılarıyla Çiğköfte eşliğinde Sıra Gecesi programıyla son buldu.

35 İHL'Lİ ÖĞRENCİ BALKANLARI GEZDİ

Geçtiğimiz yıl Akşemsettin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yerleşen ilk 35 öğrencinin hediye olarak götürüldüğü Balkan gezisi, 30 Temmuz - 4 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

50 kişilik bir kafile olarak Kütahya İmam Hatipliler Derneği (KİHMED) Başkanı Mustafa Önsay ve okul müdürü Mehmet Zorlu‘nun başkanlık ettiği 6 günlük gezi programı Yunanistan ile başlayıp, Makedonya, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Bulgaristan'ı kapsayarak Edirne Selimiye Camiinde sona erdi. Gezi boyunca Batı Trakya'da Gümülcine, İskeçe, Kavala ve Selanik; Makedonya'da Üsküp, Kalkandelen, Gostivar ve Ohrid; Kosova'da Priştina, Prizren, Prekaz ve İpek; Karadağ'da Rojaye; Sırbistan'da Novipazar; Bulgaristan'da Sofya şehirlerinin tarihi, kültürel ve turistik mekanları görüldü. Şehirlerin ve mekanların tarihi ve kültürü ile ilgili o şehirlerin ileri gelenlerinden bilgiler alındı.

Gümülcine’de Batı Trakya İmam Hatipliler Derneği, İskeçe’de Türk Birliği Derneği, Üsküp’te Ensar Derneği ve İsabey Medresesi, Priştina'da Aladdin Medresesi, Sultan Murad Meşhedi ve Meşihat Makamı, Ohri'de ve Prizren'de Halveti Tekkeleri, Kalkandelen'de Harabeti Baba Tekkesi ziyaret edildi. Mehmet Akif Ersoy'un ata yurdu İpek'te İstiklal Marşı seremonisi gerçekleştirildi.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)
 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü