banner39

MEBİM Alo 147 Hattı: MEB iletişim, Alo 147 kaça kadar açık?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak" amacıyla açtığı MEBİM 147 ya da diğer adıyla MEB şikayet hattı kapandı, bu hattın yerine açılan yeni telefon hattının numarası kaç. Milli Eğitim Bakanlığıyla ilgili hizmetleri almak isteyen vatandaşlar yeni hattın kaç olduğunu merak ediyordu. Bakanlık bugün yeni hattı telefon numarasını açıkladı. Açıklamada MEBİM 444 0 632 hattının hizmete açıldığı belirtildi. Öğretmen, veli, öğrenciler ve eğitimle ilgili herkes bu hattı arayarak hizmet alabilir.

Genel 13.07.2021, 13:14 14.07.2021, 10:14
MEBİM Alo 147 Hattı: MEB iletişim, Alo 147 kaça kadar açık?

Dunya Bülteni | Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim camiasına hizmet için açtığı MEBİM Alo 147 hattı kapandı, onun yerine yeni bir hat açıldı. Açılan yeni MEBİM ya da MEB şikayet hattının numarası ise şöyle: 444 0 632. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Van merkezli kurulan iletişim merkezinin Alo 147 iletişim hattının kapandığı, onun yerine 444 0 632 telefon hattının devreye sokulduğu belirtildi.

MEB İletişim Merkezi “MEBİM 147” eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla öğrenci, veli, öğretmen ve diğer bütün vatandaşlarımızdan gelen her türlü bilgi edinme, soru, talep, görüş, öneri, ihbar ve şikâyeti, etkin ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla 1 Mart 2012’de Van Erciş’te hizmet vermeye başlamıştı. 

MEBİM 147; 2011 yılında Van’da yaşanan depreminin ardından Erciş’te bir sosyal sorumluluk projesi olarak hizmet vermeye başlamasıyla depremin vatandaşlarımıza yaşattığı travmayı azaltmış, depremzedelerin hayata tutunmasına destek olmuş ve bölgeye istihdam sağlamıştı.

İletişim Merkezi'nde 180 kişi görev yapıyor. Bunlardan 50’si engelli, %45’i kadın ve %85’i de depremzede olarak biliniyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince yürütülen İletişim Merkezi hizmetleri haftanın 7 günü 24 saat boyunca devam ediyor.

İletişim Merkezine yurt içinden 444 0 632 kısa numarası ile ulaşılabilirken yurt dışından da +90 312 147 1122 numarası ile ulaşılabiliyor.

MEBİM 147’ye başvuran vatandaşlarımıza 3 iş günü içinde (72 saat) cevap veriliyor.

MEBİM 147’ye gelen çağrıların ortalama %91’i bilgi edinme, %3,7’si talep, %3,6’sı görüş-öneri, %1,8’i de ihbar veya şikâyet ana başlıklarında gerçekleşiyor.

MEB ŞİKAYET HATTI YA DA MEBİM HATTI HANGİ HİZMETLERİ VERİYORDU?

Örgün eğitim kapsamındaki öğrenci ve veliler, danışma hattından okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları mevzuatı, öğrencilerin kayıt işlemleri, öğrencilerin sınıf geçme ve devam durumları, nakil iş ve işlemleri, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim ve rehberlik süreçleri, BİLSEM sınavları, özel okul sınavları, parasız yatılılık ve bursluluk sınavı, liselere geçiş sınavı, e-okul veli bilgilendirme ve 8383 mobil bilgi servisi kullanımı, ders kitapları içerikleri dağıtımı ve temini, okul aile birlikleri, sosyal etkinlikler, taşımalı eğitim, okul, derslik ve eğitim öğretim materyalleri eksiklikleri, fiziki alt yapı talepleri, okul kantinlerindeki ürün satışı ve denetimi, destekleme ve yetiştirme kursları, yurt ve pansiyonlarda barınma iş ve işlemleri, öğrencilerin kılık kıyafetleri, denklik işlemleri, FATİH Projesi, EBA sistemi, öğretmen ihtiyacı, resmi tatiller ve Bakanlığın projeleri konularında da bilgi alabilecek.

Vatandaşlar da Bakanlığın iletişim hattı aracılığıyla Bakanlık mevzuatı, Bakanlıkça yapılan motorlu taşıt sürücü kursu, protokol sınavları, yeterlilik sınavları, unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları, yabancı hükümet burs işlemleri, yaygın eğitim kursları, sertifika programları, Bakanlığın ihaleleri, özel okul açma kapatma, kurs açma ve kapatma, kurum çalışma usul ve esasları gibi konularda danışmanlık hizmeti alabilecek.

banner53
Yorumlar (53)
özlem kaya 2 yıl önce
merhaba mersin mezitliden yazıyorum.mersin mezitli genelindek lkokulların sınıf mevcutları çok kalabalık.45 -50 kişilik sınıflar çocukların eğtmleri aksıyor.bu kadar ihtiyaç varken neden okul yapılmıyor..çok acil okul yapılmalı mezitlide çok ihtiyaç varrr
Erdağ 3 yıl önce
Aloo 147kalktimi
Hatice 2 yıl önce
9. Sınıfa geçtim. 2018 yılında pybs kazandım yurtta kalmam lazım bursumun kesilecek öyle diyorlar
Maddi durumumu yok yardım bekliyorum
Yakup Gülüm 2 yıl önce
Selamun aleykum çocuğum evin yanındaki okula verilmedi 10 kilometer uzaktaki okula gönderildi ve ben çocuğumu bu gün okula yollamadım evimin 300 metre yanındaki okula aktarılmasını istiyorum kimse ilgilenmiyor yani diyorsunuzki çocuğu okutma berduş olsun mu diyorsunuz bunun için gereğinin yapılmasını istiyorum
burak çogalan 3 yıl önce
njjhfhljg
Ufuk 2 yıl önce
Okullarda akıllı telefon götürmek yasakmı
Gulcan 2 yıl önce
Diploma kayboldu.mezun olduğum okula gittim.saglikli bilgi verilmedi.ne yapmam gerekiyor
Fatma çakmakçi 2 yıl önce
Yurtdışından orta okulu bitirmek istiyorum nereye baş vuruluyor si avlar nasıl oluyor bilgi verırmisiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?