banner39

Özel günler kapitalizme hizmet ediyor

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hakan Söğüt, Özel günlerin kapitalizme hizmet etiğini söyledi.

Genel 22.06.2010, 21:19 12.01.2019, 10:33
Özel günler kapitalizme hizmet ediyor


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Babalar Günü nedeni ile yapılan harcamaları değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hakan Söğüt, ”Babaya olan sevgi üzerinden para kazanmak isteyen kapitalizme hizmet ederek borçlanmak babaların gözyaşı dökmesine neden olmasın” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hakan Söğüt konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

İlk olarak ABD’de 1910 yılında Washington’da kutlanmaya başlanan Babalar Günü, ülkemizde 1980 li yılların sonlarında kutlanmıştır.

Kapitalizm, beslenebilmek için bütün yolları denemekte; babalar günü, anneler günü,  sevgililer günü vb. günleri alışveriş günü ilan etmektedir. İnsanların sevgisini göstermesi için hediye alma zorunluluğu bilinçaltına yerleştirilmektedir.

Babalar gününde kartlı sistem ile yapılan harcamalar; 2006 yılında 358 Milyon TL, 2007 yılında 445 Milyon TL, 2008 yılında ise 524 Milyon TL, 2009 yılında ise 596 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Her geçen yıl daha fazla harcama yaptığımız babalar günü nedeni ile nakit olarak yapılan alışverişler ise harcama rakamını daha da arttırmaktadır.

Kredi kartı kullanımının sevgiye adanmış günlerde hızla artması ve bugünlerde yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanımının teşvik edilmesi ile birlikte tüketicinin kredi kartı borçları sürekli artış göstermiş; kredi kartına olan borçlar ödenemez hale gelmiştir.

Bilinçli borçlandırma nedeni ile babalara alınan hediyeler yaşanan hacizler sonrası babaların gözyaşına dönüşmektedir.

Unutulmamalıdır ki babaların tek isteği çocuklarının mutlu ve huzurlu yaşamasıdır. Babaya olan sevginin bir güne hapsedilerek tüketicinin alışverişe şartlandırılması baba sevgisine parasal değer biçilmesi demektir.

Babaların tatlı bir sözle mutlu olacağı dikkate alınmalı, reklamların etkisinde kalarak baba sevgimize haciz konulması engellenmelidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?