banner39

Suriyeli göçmenler konusunda Ankara'yı şeytanlaştırmaya çalışanlara cevap

Suriyeli göçmenlerin sınır dışı edildiği iddialarına Foreign Policy'e yazdığı makale ile cevap veren Fahrettin Altun , "Türk hükümeti milyonlarca Suriyeliye sağlık bakımı ve eğitim sağlıyor. Çok taraflı bir siyasi çözüme ihtiyaç var ve Ankara'yı şeytanlaştırmak isteyen yabancı medyaya müsade etmeyeceğiz" dedi

Genel 24.08.2019, 10:39 24.08.2019, 11:14
Suriyeli göçmenler konusunda Ankara'yı şeytanlaştırmaya çalışanlara cevap

Prof. Fahrettin Altun

Sosyoloji profesörü  - Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı 

Kareem Chehayeb ve Sarah Hunaidi'nin yakın tarihli bir Dış Politika makalesinde , Türkiye'nin Suriyeli mültecileri “korumak için uluslararası yükümlülüklerden kaçınmaya” çalıştığını ve Suriyelileri sınır dışı ettiğini iddia ediyor. Türkiye'nin, Türkiye-Suriye sınırını yasadışı olarak geçmeye çalışırken “bir Türk keskin nişancı tarafından öldürülmeden” önce bir Suriyeli mülteci olan Hisham Moustafa Steif el-Muhammed'i sınır dışı ettiği iddia ediliyor. 

Ancak bu anlatı çekici, yanıltıcıdır.

Makale, Türkiye'nin Suriyeli mültecilere yönelik politikasını “sınır dışı etme politikası” olarak yanlış tanıtıyor ve belirli bir birey hakkında onaylanmamış iddialar sunuyor.

Türk hükümeti, Suriyeli mültecilerin Türkiye'de sınır dışı edilme iddiasını reddetti. Yerinden edilmiş Suriyelilere yönelik açık kapı politikasını 2011 yılında geri kabul eden ülke, yaklaşık 4,6 milyon Suriyeli mülteciyi kabul etti; Ürdün'de 1,4 milyon, ABD'de ise sadece 18,000.

Yetkililere bir kez kaydolduktan sonra, bu kişiler ücretsiz sağlık bakımı ve eğitim de dahil olmak üzere kamu hizmetlerine hak kazanır. Bu tür hizmetlerin sunumunu kolaylaştırmak için Türkiye, tüm mültecilerin başlangıçta kayıt oldukları ilde kalmalarını zorunlu kılmıştır.

Bazı Suriyeliler yetkilileri bilgilendirmeden ülke içinde yer değiştirdikleri için, Türk hükümeti kayıtları güncellemek ve ülke genelinde daha dengeli bir sığınmacı dağıtımı sağlamak için 2017 başlarında bir girişim başlattı. Bu çabanın bir parçası olarak, yarısı diğer illerde kayıtlı olan yaklaşık 1 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan İstanbul valisi, ilgili kişilerin kayıt yaptırdıkları yere geri dönmeleri için 20 Ağustos tarihini açıkladı. Bu son tarih o zamandan 30 Ekim'e uzatıldı. 

Bu önlem, kamu hizmetlerinin mülteci topluluğuna kesintisiz olarak ulaştırılmasını sağlamak ve Türkiye'nin Suriye iç savaşına olağanüstü tepki vermesini sağlayan uzun süredir var olan kuralları uygulamak amacıyla hazırlanmıştır.

Altun, ilgili makalede Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yönelik yaklaşımının "sınır dışı etme politikası" olarak nitelendirildiğini ve bazı kişilerle ilgili mesnetsiz iddialar ortaya atıldığını ifade ederek Türkiye'nin, Suriyeli sığınmacıların sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya olduğu ithamını reddettiğinin altını çizdi.

Türkiye'nin 2011 yılından itibaren yerlerinden edilen Suriyeliler için açık kapı politikasını benimsediğine dikkati çeken Altun, "Ülkemiz, yaklaşık 3,6 milyon sığınmacıya kapılarını açmıştır. Aynı dönemde Ürdün 1,4 milyon, Amerika Birleşik Devletleri ise sadece 18 bin kişi kabul etmiştir. Ülkemize gelen sığınmacılar, kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. Bu hizmetlerin sunulabilmesi amacıyla tüm sığınmacıların kayıtlı oldukları illerde ikamet etmeleri kuralı getirilmiştir." ifadelerini kullandı.

Altun, bazı Suriyeli sığınmacıların yetkili mercilere bilgi vermeksizin başka illere taşınmaları üzerine 2017 yılının başında kayıtların güncellenmesi ve sığınmacıların ülke geneline daha dengeli biçimde dağıtılması için çalışma başlatıldığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu çalışma kapsamında İstanbul Valiliği, yaklaşık 1 milyon sığınmacının il sınırları içinde yaşadığını ancak bunların yarısının diğer illerde kayıtlı olduğunu hatırlatarak bu şahısların kayıtlı oldukları yerlere 20 Ağustos'a kadar dönmeleri gerektiğini duyurmuştur. Bu süre son olarak 30 Ekim'e kadar uzatılmıştır. Atılan adım, kamu hizmetlerinin sığınmacılara kesintisiz olarak sunulabilmesi ve Türkiye'nin Suriye krizine verdiği olağanüstü tepkiyi mümkün kılan yerleşmiş kuralların uygulanması amaçlarına matuftur."

- "Türkiye'nin Suriyelileri sınır dışı ettiği iddiası saçmalıktan ibarettir"

Türkiye'nin savaş mağdurları için 40 milyar dolar yardım yaptığını hatırlatan Altun, "Bugüne kadar 102 bin Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık veren, savaş mağdurları için 40 milyar dolar yardım yapan Türkiye'nin Suriyelileri sınır dışı ettiği iddiası saçmalıktan ibarettir. Zaten böyle bir uygulama, ulusal mevzuatımıza ve uluslararası hukuka aykırıdır. Tam aksine açık kapı politikamızı uygulamayı sürdürüyoruz. Bu itibarla 2019 yılında yaklaşık 70 bin yeni sığınmacı kaydı oluşturulmuştur." ifadelerine yer verdi.

Altun, bu gerçek ve verilerin, Chehayeb ve Hunaidi tarafından Hişam Mustafa Steif el Muhammed'le ilgili ortaya atılan iddiaları çürüttüğünün altını çizerek, makalesini şöyle sürdürdü:

"Muhammed, mayıs ayında yazarların iddia ettiği gibi kimliği olmadığından değil, bir terör soruşturması kapsamında gözaltına alınmış, uluslararası hukuka göre bir yıla kadar tutulabileceği bir merkeze gönderilmiştir. Birkaç hafta sonra Suriye'ye dönmek istediğini ifade etmiştir. Bu tür durumlarda şahsın ülkesine gönüllü olarak dönmek istediğine dair Türkçe ve Arapça bir form doldurması gerekmektedir. İlgili form, Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşmiş Milletler yetkililerince de imzalanır. Türkiye, geri göndermeme ilkesine saygı duymaktadır ve duymaya devam edecektir.

Muhammed'in iddia edildiği gibi bir Türk keskin nişancısı tarafından öldürüldüğü bağımsız olarak teyit edilememektedir. Türkiye'nin elinde Chehayeb ve Hunaidi'nin yaşandığını iddia ettiği olaya dair hiçbir kayıt bulunmamaktadır. Yazıda tasvir edilen olay, Türkiye'nin sınır güvenlik politikasıyla örtüşmemektedir."

- "Türkiye, sığınmacılara yardım etme konusunda kararlı adımlar attı"

Altun, haberde adı geçen Hani Hilal'in ise 4 Temmuz'da Türkiye'den Suriye'ye kaçak olarak geçmeye çalıştırken yakalandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Hani Hilal yakalandıktan altı gün sonra ülkesine gönüllü olarak dönme talebinde bulunmuştur. Haberde bu durumdan bahsedilmemektedir. Kısıtlı imkanlarına rağmen Suriyeli sığınmacılara yardım etme konusunda kararlı adımlar atan Türkiye'ye yönelik son iddialar, uluslararası toplumun asıl meselelere odaklanamadığını ortaya koymaktadır. Yabancı hükümetler ve insan hakları kuruluşları, hiçbir kusuru olmayan taraflara suç atmaya çalışacaklarına Suriye krizinin siyasi çözümü ve düzensiz göçün temelinde yatan meselelerin ortadan kaldırılması için uluslararası iş birliğini desteklemelidir."

Kaynak: foreignpolicy.com, www.dunyabulteni.net


 

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?