banner39

TİKA gönüllüleri Nijer’de fidanlar yetiştiriyor

TİKA gönüllüleri Türkiye’den Nijer’e gidip başkent Niamey'de köy okulunu ziyaret ederek çocukları sevindirdi. Gönüllüler ayrıca, ülkedeki Fidan Festivaline de destek vererek fidan dikti.

Genel 06.08.2018, 14:32
TİKA gönüllüleri Nijer’de fidanlar yetiştiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda Türkiye'den Nijer'e giden gönüllü elçiler, başkent Niamey'de köy okulunu ziyaret ederek çocukları sevindirdi. Gönüllü elçiler ayrıca Nijer’deki Fidan Festivaline de destek verdi. 

2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Nijer'e giden ekip, Nijer nehri kıyısındaki Kanazi köyünü ziyaret ederek, TİKA'nın bakım ve onarımını yaptığı köy okulunu ve mescidini gezdi. 

ÇOCUKLAR, KÖYLÜLER YANIMIZDAN AYRILMAK İSTEMEDİ

Gönüllü gençlerden Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Batuhan Zeki Öztürk, okulda öğrenim gören öğrencilerle buluştuklarını ve onlara hediyeler verdiklerini belirterek şunları aktardı: "Bizi gören çocukların o koşuşturmalarını, hatta köylülerin bile yanımızdan ayrılmak istememesini unutamıyorum. Hediyelerini aldıklarında gözlerindeki o mutluluk her şeye değer. Bir çocuğun eline birden fazla hediye geçerse onu arkadaşına vermesi bizi etkiledi, duygulandırdı." 

Ekip ayrıca TİKA tarafından yaptırılan Türkiye-Nijer Dostluk Parkı'nda ülkedeki Fidan Festivali kapsamında ağaçlandırma çalışmalarına da destek verdi.

250 FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIK

Nijer gönüllü ekibinden Selim Aracı, ağaçlandırma çalışmalarının çok renkli geçtiğini şöyle anlattı: "Akasya, etajen ve daha birçok çeşitten oluşan 250 adet fidanı toprakla buluşturmanın, onlara tek tek can suyu vermenin gururu ve mutluluğunu yaşadık. Dikilen ağaçlarla birlikte güzel bir görünüm kazanan park alanında ağaçların çoğalmasıyla birlikte su depolarının yetersiz kaldığı fark edildi ve ikinci bir su deposunun temelleri atıldı." 

İSLAM TOPRAĞA VE BİTKİYE ÖNEM VERİYOR

"Kıyamet kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz." hadisini hatırlatan Aracı, İslam dininin toprağa ve bitkiye verdiği önemin altını çizdi.
Üniversite öğrencisi Veysel Gizligöl de, Nijer grubu olarak faaliyetlerinin tüm hızıyla devam ettiğini, kalan günleri en yararlı şekilde geçirmeye çabaladıklarını söyledi.
Yapılan faaliyetlerin ülkenin Bağımsızlık Günü ile Ağaç Bayramı gibi anlamlı bir güne denk gelmiş olması da katılımcıları memnun etti.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)
 

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü