Türk askerine yeni teçhizat

Türk Silahlı Kuvvetleri, bir süredir Güneydoğu'daki çatışmalarda eksiklik duyduğu yeni teçhizat ve silah sistemlerini belirledi

Türk askerine yeni teçhizat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TSK tarafından belirlenen eksikler kapsamında 22 bin yeni teçhizat alınacak. Türk Silahlı Kuvvetleri, komando taburlarını, şehir çatışmaları için yeni teçhizat ve silah sistemleriyle takviye edecek.

Cizre, Sur ve Silopi'deki çatışmalarda ele edilen tecrübeler ışığında, TSK tarafından eksiklikler tespit edildi. Buna göre, bütün komando tugaylarına Amerikan Özel Kuvvetleri tarafından da kullanılan yüksek koruma kapasitisine sahip kompozit balistik miğferler alınacak. Alımı yapılacak silahlar arasında, askerin kendisini göstermeden hedefe ateş etmesini sağlayan "köşeli silahlar" da var. Orta ve uzun menzilli keskin nişancı tüfekleri, bunlara ait nişangah ve gece görüş sistemleri de alım listesinde yer alıyor.

Sur, Cizre ve Silopi'deki çatışmalarda keskin nişancı tehdidinin boyutları ortaya çıkmıştı. Bunun için alınacak sistemler arasına, silah sesi analiziyle keskin nişancının yerini tespit eden optik hedef tespit sistemleri de dahil edildi. Ayrıca evlerin ve dar sokakların içini görmek için mikro insansız hava aracı sistemleri de alınacak.

Mevcut zırhlı araçların zırh seviyelerinin sokak çatışmalarında yetersiz kalması üzerine, zırh direnci daha yüksek taktik tekerlekli araçlar da envantere dahil edilecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 15:10
banner53
YORUM EKLE

banner39