Türkiye ABD'nin İncirlik dışındaki bütün üslerine el koymuştu

Türkiye ile ABD arasındaki misyoner krizinden sonra gelen yaptırımlar akla bir kez daha 1975 yılında yaşanan gelişmeleri getirdi. ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasından sonra Türkiye ABD'ye misilleme olarak, İncirlik dışındaki bütün üslere el koymuştu. Şimdi ise Türkiye'nin nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.

Türkiye ABD'nin İncirlik dışındaki bütün üslerine el koymuştu

Dünya Bülteni | Haber Merkezi

Türkiye ile ABD arasındaki Misyoner Rahip Brunson krizinin yol açtığı yaptırım kararlarından sonra gözler bir kez daha Ankara'nın atacağı adımlara çevrildi. ABD yönetiminin Türkiye'ye karşı beklenmedik bir adım atarak Adalet ve İçişleri Bakanlarına yaptırım uygulaması, Ankara'nın da benzer bir adım atıp atmayacağı konusunu gündeme getirdi. Türkiye, 1975 yılında ABD'nin Kıbrıs Harekatı bahanesiyle uyguladığı ambargo kararına karşı sessiz kalmamıştı. ABD'nin İncirlik Üssü dışındaki bütün üslerine el konmuştu. Türkiye'nin daha önce ABD'ye karşı attığı adımları atıp atmayacağı merakla bekleniyor.

TÜRKİYE AMERİKAN ÜSLERİNE ELKOYDU

1975 Türkiye İncirlik dışındaki bütün Amerikan üslerine el koydu. 1974’te CHP-MSP koalisyon hükümetinin kararıyla yapılan Kıbrıs Harekatına karşılık, ABD Türkiye’ye silah ve kredi ambargosu koydu. Amerikan Kongresi’nin Türkiye’ye silah satışını ve askeri kredileri durdurma kararı alması üzerine; 9 Şubat 1975 ’te dönemin TC hükümeti bir açıklama yaparak ABD’nin tutumunu hasmane bir tutum olarak nitelendirdi. ABD’nin hasmane tutumunu devam ettirmesinden dolayı TC hükümeti, 25 Temmuz 1975’te Bakanlar Kurulu kararı ile Ortak Savunma ve İşbirliği Anlaşmasını feshetti, Söz konusu karar ile Türkiye’deki 20 den fazla ortak savunma tesislerinin faaliyetleri, İncirlik ortak savunma tesisinin NATO görevi saklı kalmak kaydıyla, 26 Temmuz 1975 tarihinden itibaren durdurularak Türk Silahlı Kuvvetlerinin denetimine alındı.ABD’nin 6 Ekim 1975’te ambargoyu kaldırmasının ardından üslerin yeniden kullanımına izin verildi.

TÜRKİYE İNCİRLİK ÜSSÜNÜ KAPATABİLİR Mİ?

İki ülke arasındaki krizde ilk akla gelen yaptırım seçeneklerinden biri Türkiye'nin İncirlik Üssü'nü kapatması oldu. ABD merkezli düşünce kuruluşu Bipartizan Policy Center'ın ulusal güvenlik analisti Nicholas Danforth, Washington'ın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yaptırım getirmesi kararını değerlendirdiği yazısında, Türkiye'nin bu adımı atabileceğini savundu.

Danforth "Türkiye hükümeti yaptırımlara aynı şekilde karşılık vereceğini açıklarken ve Türk lirasının değeri düşerken ABD-Türkiye ilişkileri ve Türkiye ekonomisi çarpıcı bir krizin eşiğinde. Andrew Brunson meselesi, iki tarafın öfkesinin bir sembolü haline geldi, ne Washington'ın ne de Ankara'nın geri adım atmak istediği bir durum yarattı" ifadelerini kullandı.

Danforth, ABD'nin bu noktada yapması gerekenlerle ilgili şunları ifade etti: "Bu noktada ABD hükümeti sessizce, Amerikan değerleri ve çıkarlarından taviz vermeden Bruson'ı eve getirmek için diplomatik çözüm aramaya devam etmeli. Bu çabalar başarısız olursa, oluşacak yansımaları hafifletmek için de adımlar atmalı."

Danforth'a göre, Washington, Ankara'nın Türkiye'deki İncirlik gibi askeri üslerini kapatma ihtimaline karşı hazırlıklı olmalı. Washington ayrıca Irak'tan Balkanlara bölgesel politikalarını gözden geçirmeye başlamalı, zira Türkiye ile asgari düzeyde işbirliğinin olduğu varsayımı artık cepte değil.

NE OLMUŞTU?

ABD, Papaz Andrew Brunson davası nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı. ABD'den yapılan açıklamaya göre  yaptırımlar kapsamında, iki bakanın ABD'deki mal varlıkları ve mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirleri donduruldu ve ABD vatandaşlarının bakanlarla herhangi bir iş ve işlem yapması yasaklandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 00:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
türk
türk - 4 ay Önce

arkadaşlar 68 kuşağı 50 yıl sonrasını gördükleri kesin; at gözlüğüyle gezenler önünü görmedikleri için bu günlerimi yaşıyoruz?

banner33

banner37