banner39

Türkiye'de 18 yıl ezanın aslı yasaktı

Tek parti döneminde Türkiye'de 18 yıl boyunca ezanı aslından okumak yasaktı. Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte yaptığı ilk icraatlardan biri ezanı aslına döndürmek olmuştu. 16 Haziran 1950 tarihinde ezan aslına döndürüldü

Genel 16.06.2019, 05:42 15.06.2019, 16:37
Türkiye'de 18 yıl ezanın aslı yasaktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP'nin tek parti döneminde, Mustafa Kemal'in Cumhurbaşkanı, İsmet İnönü'nün Başbakan olduğu bir dönemde, "Türkleştirme" çalışmalarının hız kazandığı bir ortamda ezanın da Türkçeleştirilmesi önerilmişti. Öneri, devlet büyükleri tarafından kabul görmüştü. Türkiye'de 18 yıl boyunca ezanı aslından okumak yasaktı. Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte yaptığı ilk icraatlardan biri ezanı aslına döndürmek olmuştu. 16 Haziran 1950 tarihinde ezan aslına döndürüldü. Ezanın aslına döndürülmesi ülkede büyük bir sevinçle karşılansa da CHP ve tabanı tarafından sert tepkiyle karşılanmıştı.Kur'an’ın Türkçe tercümesi ilk kez 22 Ocak 1932 tarihinde İstanbul’da Yerebatan Camii’nde Hafız Yaşar (Okur) tarafından okundu.  18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi. 4 Şubat 1933 tarihinde, müftülüklere ezanı Türkçe okumalarını, buna uymayanların kati ve şedid (kesin ve şiddetli) bir şekilde cezalandırılacaklarını bildiren bir tamim gönderildi.

SALA DA TÜRKÇELEŞTİRİLDİ

Türkçe ezan uygulamasının ardından, Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi'nin 6 Mart 1933'te yayımladığı bir tebliğ ile İslam peygamberi Muhammed'e hürmet ve saygı ifade eden sözlerin yer aldığı salanın da Türkçe okunmasına karar verildi.YASAK KATILAŞTIRILDI

1941 yılında çıkarılan 4055 sayılı kanunla Türk Ceza Kanunu'nun 526. maddesine bir fıkra eklenmişti. Değişikliğe göre, Arapça ezan okuyanlar ve kamet getirenler, üç aya kadar hapsedilecek ve 10 liradan 200 liraya kadar para cezası ödeyeceklerdi.

Cumhuriyet kurulduktan sonra CHP döneminde 18 sene boyunca ezan Türkçe okunmuştu. 1950 Türkiye genel seçimleri sonrasında, Demokrat Parti Türkçe ezan ile ilgili olarak çalışmalara başladı. 14 Haziran günü gazetelerde açıklanan çalışmalar 16 Haziran günü hızlanmış, halkın meclis önünde tepki vermeye -destek amacı ile- başlayınca çalışmalar hızlanmış ve kabul edilmişti. Aynı gün sonuç Celal Bayar'a telsizle gönderilmişti. Celal Bayar da kabul etmişti. Aslında çıkarılan yasaya göre Ezan dili serbest bırakılmıştı.

banner53
Yorumlar (2)
Hasan Y 8 yıl önce
anlamayan koyunlar daha sadik oluyor de mi?
mizan 2 yıl önce
o kefere güruhu kabirlerinde herhalde o zulümlerinin cezasını çekiyorlardır. ateşler dolsun kabirlerine..
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?