banner39

Yangını kontrol altına almak amaçlı 'karşı ateş' veren yetkili darp edildi

Orman görevlisi elinde alev tabancasıyla yangını kontrol altına almak amaçlı 'karşı ateş' yakınca köylü ormanı yakıyor diye galeyana gelip görevliyi darbetti

Genel 21.08.2019, 12:21 21.08.2019, 14:36

Elinde pürmüz ile İzmir'de karşı ateş yakan görevli az kalsın linç ediliyordu.

Birçok ülkede istisnai ve gerekli durumda uzmanlar tarafından uygulanan bir yangın söndürme yöntemi olan 'Karşı ateş' yakılmasını anlamayan halk yetkili görevliyi darbetti.

Yetkili bir orman mühendisi yangını söndürmek için yangının ilerlediği yönde bilinçli olarak “Karşı Ateş” veriyor. Olay yerindeki bazı insanlar ise görevini yapan resmi kıyafetli mühendisi 'ormanı yakıyor' diyerek darp etti.

İki gün boyunca devam eden yanıgını söndürmek için mücadele eden görevlinin ise cahil insanların tepkilerine rağmen işini yapmaya çalıştığı görüldü.

Karşı Ateş; birçok ülkede istisnai ve gerekli durumda uzmanlar tarafından uygulanan bir yangın söndürme yöntemidir. Amaç ise yangının ilerlediği yöndeki yanıcı materyali bilinçli olarak yakmaktır. Yani hızla gelen yangın zaten yanmış bir alanda yavaşlar ve sıçraması önlenir. Bu tarz büyük çaptaki orman yangınlarında sivil vatandaşların yangın alanına yaklaşmaması, galeyana gelinmemesi ve panik olmamak gerekir. Zaten eğer ihtiyaç duyulur ise siz istemeseniz bile güvenlik güçleri gelir ve yangına katılmakla mükellef herkesi toplar(Yasal zorunluluk).

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?