banner39

Yunanistan'ın kabusu olan TCG Kemalreis'e yeni görev

Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki "Savunma Alanı İşbirliği Anlaşması"na Türkiye'den tepki geldi. Oruç Reis'e taciz girişiminde bulunan Limnos'u kovalayan TCG Kemalreis'in, şimdi de Kıbrıs'ın doğusunda Barbaros Hayrettin Paşa'ya refakat etmeye başladı. Yunan fırkateynini kovalayan geminin bölgeye gönderilmesi, Fransa-GKRY ittifakına Ankara'nın sahada verdiği "Biz buradayız" mesajı olarak değerlendirildi.

Genel 17.08.2020, 09:33
Yunanistan'ın kabusu olan TCG Kemalreis'e yeni görev

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında 4 Nisan 2017’de imzalanan anlaşmanın 1 Ağustos'ta yürürlüğe girdiğinin duyurulması üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin daha önce defalarca dile getirdiği, "Kıbrıs'ın tamamını ve Kıbrıs Türklerini temsil etmeyen GKRY, böyle bir anlaşma yapmaya ehil ve yetkili değildir" görüşünü vurguladı. Aksoy, şu değerlendirmeyi yaptı: "Söz konusu anlaşma, 1960 Antlaşmalarına ve bu antlaşmalar tarafından kurulan dengeye aykırıdır. Doğu Akdeniz'de istikrar ve güvenliğin sağlanması yönündeki çabaları da sekteye uğratma riski barındırmaktadır. Fransa'nın mevcut dönemde gerilimi daha da arttıracak adımlar atması, bu bağlamda GKRY ile ortak tatbikatlar düzenleyerek, geçici de olsa, 1960 Antlaşmalarının hilafına burada askeri uçaklarını konuşlandırması kabul edilemez. BM Güvenlik Konseyi Daimi üyesi Fransa'yı, BM'nin gündeminde olan Kıbrıs’la ilgili meselelerde daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz."

KEMAL REİS KIBRIS'IN DOĞUSUNDA

Fransa-GKRY anlaşması sonrası, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin korumasında görev alan TCG Kemalreis fırkateyninin Kıbrıs'ın doğusunda görevlendirilmesi dikkat çekti. Kemalreis önce KKTC sahil güvenlik gemileriyle deniz eğitimi yaptı, ardından Barbaros Hayrettin Paşa gemisine refakat etmeye başladı. Milli Savunma Bakanlığı dün resmi Twitter hesabından, "Akdeniz Kalkanı Harekâtı’na katılan TCG Kemalreis fırkateyni Akdeniz'de Kıbrıs Adası doğusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sahil güvenlik gemileriyle deniz eğitimlerini müteakip Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemimize refakat etmektedir" paylaşımında bulundu. Bu paylaşımda Kemalreis'in Barbaros Hayrettin Paşa'ya sağladığı güvenlik ve korumadan görsellere de yer verildi.

TÜRKİYE'DEN "BİZ BURADAYIZ" MESAJI

Kıbrıs'ın güneybatısında Oruç Reis'in korumasını sağlayan ve taciz girişiminde bulunan Yunan fırkateynini kovalayan TCG Kemalreis'in adanın doğusunda Barbaros Hayrettin Paşa gemisini korumaya gönderilmesi, Fransa-Kıbrıs Rum Yönetimi işbirliğine Ankara'nın sahada verdiği "Biz buradayız" mesajı olarak değerlendirildi.

TCG BANDIRMA DA DOĞU AKDENİZ'DE

Türk Deniz Kuvvetleri'nin bir başka vurucu gücü olan TCG Bandırma korveti de Doğu Akdeniz'de görev yapıyor. Milli Savunma Bakanlığı Akdeniz Kalkanı Harekatı'na iştirak eden TCG Kemalreis fırkateyni ile birlikte TCG Bandırma korvetinin de BM'nin Lübnan'daki geçici kuvvetine (UNFIL) katılarak Doğu Akdeniz'de görev yaptığını duyurdu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?