19.05.2010, 02:24

Taliban-Kaide işbirliği korkutuyor

Pakistan Talibanı ülke dışındaki Amerikan hedeflerine saldırılar düzenleyeceği tehdidinde bulundu. Dahası, bu tehdit FBI’ın önlenen Times Meydanı eyleminin bu hareketin planı olduğunu vurgulamasıyla aynı zamana denk geldi. Pakistan Taliban’ı ilk kez Amerikan ekonomisinin başkenti New York’un en ünlü meydanının göbeğinde
ve 11 Eylül saldırılarının hedef aldığı Dünya Ticaret Merkezi’nden birkaç yüz metre uzakta, bu derece tehlikeli bir eylem düzenlemeye kalkıştı.
Bu eylemin, Irak’taki Kaide’nin iki liderinin öldürülmesinin intikamını almak için gerçekleştirildiği iddiası önemli. Zira bu durum Pakistan Talibanı ve Kaide’nin koalisyon kurduğu anlamına geliyor. Üçlü koalisyon, yani Afganistan Talibanı, Pakistan Talibanı ve Kaide arasındaki koalisyon, Afganistan’ın Host bölgesindeki CIA üssünde 31 Aralık’ta düzenlenen ve çoğu yüksek rütbeli yedi Amerikan ajanıyla bir Ürdün istihbaratı mensubunun ölümüne yol açan intihar eylemiyle zirve yapmıştı.
Bu eylemi gerçekleştiren Mulal el Belavi vasiyetinde, Arap mücahitlerin Pakistan Talibanı’ndan konukseverlik gördüğünü ve kendisinin de Beytullah Mahsud’un intikamını almak istediğini belirtmişti. Bu itirafı, Kaide’yle Pakistan Talibanı arasında kurulan ve Belavi’yi de seferber eden ortak koordinasyonun ilk kanıtıydı. Times Meydanı eylemiyle ilgili soruşturmada zanlının Pakistan Talibanı’yla ilişkisini itiraf etmesi daha da tehlikeli eylemlerin habercisi. Özellikle de Taliban Kaide’nin bomba patlatma deneyiminden yararlanır ve ABD içindeki yandaşlarını seferber ederse...
Amerikan güvenlik organlarının bu yeni koalisyondan endişe duymaya hakkı var. Özellikle de ABD’nin Pakistan’ın sınır bölgelerindeki hava saldırıları hareketin bazı liderlerinin yanı sıra siviller arasında da büyük kayıplara yol açarken... Pakistan’da 4 milyondan fazla insan bu harekete sempati duyuyor. Kasım 2008’de Mumbai’yi hedef alan eyleme benzeyen intihar eylemleri gerçekleştirmeye hazır 80 bin silahlı kişi olduğunu söyleyenler var.
Bu durum, özellikle de savaş Amerikan topraklarına taşınması halinde ABD ve müttefiklerinin güvenliği için benzeri görülmemiş bir tehdit oluşturabilir. Görünen o ki, tehdit sürecinden eylem sürecine geçildi. (Londra’da Arapça yayımlanan Kuds ül Arabi gazetesi, başyazı, 10 Mayıs 2010)

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?