banner39

2. Dünya Savaşı'ndan geriye kalan: UNICEF neden kuruldu?

UNICEF, İkinci Dünya Savaşı sonrası 13 Avrupa ülkesindeki çocuklara yardım etmek kuruldu. Günümüzde ise dünyanın farklı bölgelerinde faaliyet yürütüyor.

Tarih Dosyası 10.12.2020, 09:44 22.12.2020, 16:42
2. Dünya Savaşı'ndan geriye kalan: UNICEF neden kuruldu?

11 Aralık 1946 yılında kurulan UNICEF'in ilk adı Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu idi ve Ludwik Rajchman kuruldu.

İkinci Dünya Savaşı sonrası 13 Avrupa ülkesindeki çocuklara yardım etmek amacıyla, kısa bir süre için kurulmuştu. Başlangıçta BM'nin tam teşekküllü bir kolu olması düşünülmemişti, bu yüzden de UNICEF'in tek geliri hükümetlerin bağışlarıydı.

1953'te UNICEF'in BM sistemi içinde kalıcı bir örgüt olmasına ve sadece acil yardım gerektiren durumlarla sınırlı kalmayıp uzun vadeli kalkınma çalışmalarına katkıda bulunmasına karar verildi. Ancak UNICEF'te artık bir gelir toplama düzeneği kurulmuş olduğu için bu yöntemle devam etmenin en iyi yol olacağı düşünüldü.

On yıldan fazla bir süre çocuk sağlığı konuları üzerinde çalıştı. 1961 yılında UNICEF'in görevlerinde önemli bir gelişme oldu ve eğitim de uğraş alanı içine alındı.

UNICEF 1982'de basit ve çok ucuz yöntemlerle dünya genelinde çalışmaya başladı. Çalışmalarının bebeklerde ve çocuklarda büyümenin ölçülmesi, ağızdan sıvı tedavisi, anne sütü ile beslenme ve bağışıklık olduğu belirtile de, UNICEF'in çalışmalarına pek çok kişi şüphe ile bakıyor.

Günümüzde UNICEF

Kurumun merkezi ABD New York'ta yer alır. Başkanı ise Henrietta H. Fore'dir. 

Üst kuruluşları  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'dir. Yan kuruluşları ise UNICEF Australia, UNICEF Ireland gibi bölgesel ofislerdir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?